"Wiepr". Rosjanie przywracają stare okręty
Do służby w 24 Dywizji Okrętów Podwodnych powrócił atomowy okręt podwodny projektu 971 K-157 "Wiepr", o czym poinformował wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko podczas dnia odbiorów wojskowych.
Podsumowując dostawy uzbrojenia za pierwsze półrocze 2020 r. Kriworuczko podał, że w tym czasie, oprócz wyremontowanego "Wiepra", weszły do służby 4 nowe jednostki: atomowy okręt podwodny z rakietami balistycznymi "Kniaź Władimir" projektu 955A (oficjalnie klasyfikowany jako atomowy krążownik podwodny), fregata "Admirał Fłota Kasatonow" projektu 22350, a także dwie jednostki pomocnicze: holownik pełnomorski "Siergiej Bałk" projektu 23470 oraz mały okręt hydrograficzny "Nikołaj Skosyriew" projektu 19910.
Okręt podwodny K-157 "Wiepr" z powodów technicznych z linii wycofany został ok. 2012 r. W 2014 r. trafił do stoczni remontowej Nierpa w Snieżnogorsku. Według umowy zawartej 20.11.2013 r. prace przy nim miały trwać do końca 2015 r. Po kolejnych przesunięciach tego terminu, ostatecznie dopiero pod koniec kwietnia br. poinformowano o tym, że okręt zakończył próby morskie po remoncie, i powróci do linii po usunięciu ostatnich usterek.Jednostka należy do projektu 971 Szczuka-B w NATO określanego jako typ Akula, a dokładniej do jego zmodyfikowanego wariantu znanego jako Akula-II. Jest to jeden z 10 okrętów tego typu nadal znajdujących się w dyspozycji sił zbrojnych Rosji.
Łącznie zbudowano 15 takich jednostek, które do służby wchodziły w latach 1984-1995, za wyjątkiem najnowszego K-335 "Giepard" ukończonego dopiero w 2001 r. Cztery najstarsze okręty już wycofano ze służby i zezłomowano, bądź aktualnie się złomuje, zaś jeden - K-152 "Nierpa" - dokończono według zmodyfikowanego projektu 971I z przeznaczeniem dla Indii. Po zakończeniu prac w 2011 r. trafił ona do odbiorcy, gdzie służy pod nazwą "Chakra" (S72).
Wodowanie okrętu podwodnego "Wołkow"
Rosyjska agencja TASS poinformowała o uroczystości wodowania okrętu podwodnego "Wołkow". Jest to już kolejny okręt podwodny z klasycznym napędem zwodowanym w rosyjskich stoczniach.
Spośród 10 rosyjskich Szczuk, sześć znajduje się w składzie Floty Północnej tworząc tam 24 Dywizję Okrętów Podwodnych, zaś cztery pozostałe służą w 7 Dywizji Okrętów Podwodnych Floty Oceanu Spokojnego. Najprawdopodobniej tylko trzy spośród tej dziesiątki znajdują się obecnie w linii. We Flocie Północnej są to K-335 "Giepard", do którego dołączył teraz K-157 "Wiepr", zaś na Pacyfiku jedynie K-419 "Kuzbass". Z pozostałych siedmiu jednostek w remoncie znajdują się cztery z 7 Dywizji Okrętów Podwodnych, zaś trzy dalsze: K-317 "Pantiera", K-295 "Samara" i K-391 "Brack" aktualnie znajdują się w rezerwie technicznej, tzn. są niesprawne, nie posiadają załogi i nie prowadzi się na nich także żadnych prac remontowych.
Okręty projektu 971 stanowią najnowszy typ atomowych okrętów podwodnych z uzbrojeniem torpedowym w Rosji i zarazem ostatni jaki powstał. Jeszcze w ZSRR zdecydowano, że wyspecjalizowane okręty torpedowe projektów 971 i 945 oraz wyposażone w rakiety okręty projektu 949A zastąpione zostaną jednym nowym uniwersalnym typem jednostek. W efekcie powstał projekt 885 Jasień, budowany aktualnie w Rosji według zmodernizowanego projektu 08851 Jasień-M.
Rosjanie chcą zrekonstruować tupolewa. Znów poleci?
Rosjanie postanowili wyremontować bombowiec tupolewa i doprowadzić go do stanu lotnego. Będzie to jedyny zdatny do lotu Tu-2 na świecie.
Przemysław Gurgiewicz