Włochy wysłały do Ukrainy potężną broń. Już działa na froncie

Włochy w przyszłym tygodniu mają ogłosić najnowszy plan wsparcia Ukrainy swoją potężną bronią. Tymczasem już teraz wiadomo, że rząd wysłał do Ukrainy samobieżne armatohaubice PzH 2000.

Włochy w przyszłym tygodniu mają ogłosić najnowszy plan wsparcia Ukrainy swoją potężną bronią. Tymczasem już teraz wiadomo, że rząd wysłał do Ukrainy samobieżne armatohaubice PzH 2000.
Włochy wysłały do Ukrainy armatohaubice PzH 2000. Już działają na froncie /123RF/PICSEL

Włochy w najbliższym czasie mają dostarczyć systemy przeciwlotnicze Aspide, a już teraz na ukraińskim froncie pojawiły się samobieżne armatohaubice PzH 2000. Na profilu Ukraine Weapons Tracker w serwisie Twitter ukazane zostały zdjęcia tej broni, która była widziana w okolicach Bachmutu we wschodniej Ukrainie.

Z ujawnionych informacji wynika, że docelowo do Sił Zbrojnych Ukrainy ma trafić sześć zestawów armatohaubic PzH 2000. Pierwsze sztuki już są używane w obwodzie donieckim przez ukraińską 43. Brygadę Artylerii przeciw rosyjskiemu agresorowi.

Reklama

Armatohaubice PzH 2000 widziane w Bachmucie

PzH 2000 to jedna z najlepszych broni tego typu na świecie. Jest wspólnym dziełem niemieckich koncernów Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall. Historia jej powstania sięga 1986 roku. System cechuje się wysoką szybkostrzelnością (10 pocisków na minutę), dużą mobilnością oraz znacznym stopniem automatyzacji.

Jest również w stanie strzelać na duże dystanse. W przypadku zwykłej amunicji jest to ok. 35 km, ale z dodatkowym napędem pociski mogą ostrzelać cel odległy nawet o 76 km. Broń może również wystrzelić kilka pocisków w taki sposób, aby uderzyły w cel w tym samym czasie.

Ukraina będzie miała kilkanaście armatochubic PzH 2000

Armatohaubica PzH 2000 to bardzo ciężka konstrukcja gąsienicowa o masie 57 ton. Jednak dzięki silnikowi o mocy 1000 KM cechuje się wyśmienitą zwrotnością. Na drogach może rozpędzić się do 60 km/h i oferuje zasięg na poziomie 420 km. Do obsługi tego systemu wystarczy tylko trzech żołnierzy, a standardowo załogę stanowi pięciu. Pojazd uzbrojony jest w haubicoarmatę L52 kalibru 155 mm oraz karabin maszynowy MG3.

Siły Zbrojne Ukrainy poprosiły Włochy jeszcze o systemy Aspide 2000. Mają one dotrzeć na front już w lutym Są to wyrzutnie ziemia-powietrze przeznaczone do zwalczania rakiet i samolotów. Pociski o masie głowicy 35 kilogramów mogą poruszać się z prędkością Mach 4 na dystansie 20 kilometrów (SAM - 40 kilometrów).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy