Wojna w Izraelu: Pierwszy w historii przypadek walki kosmicznej!

Wygląda na to, że po raz pierwszy w naszej historii ludzkość odbyła bitwę w przestrzeni kosmicznej. Izraelski supernowoczesny system obrony Arrow 3 przechwycił rakietę balistyczną o napędzie rakietowym, która znajdowała się poza atmosferą ziemską. The Thelegraph określił przypadek jako pierwsze w historii działania wojenne przeprowadzone w przestrzeni kosmicznej.

Testy pocisku antyrakietowego Arrow-3.
Testy pocisku antyrakietowego Arrow-3.Polaris Images/East NewsEast News

Pierwsza w historii kosmiczna potyczka

Jak donosi „The Telegraph”, w zeszłym tygodniu Izrael odbył pierwszą w historii ludzkości walkę w przestrzeni kosmicznej. Dzięki swojemu supernowoczesnemu systemowi obrony powietrznej Arrow 3, udało się zestrzelić rakietę balistyczną, która w momencie uderzenia znajdowała się ponad linią Kármána, która stanowi umowną granicę pomiędzy atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) udostępniły film, na którym widać moment zestrzelenia rakiety ziemia-ziemia. Do wystrzelenia pocisku przyznała się wspierana przez Iran grupa Houthi działająca w Jemenie. Pocisk przeleciał prawie 1600 kilometrów, zanim został zauważony i zestrzelony przez system obrony przeciwrakietowej.

System obrony przeciwrakietowej Arrow

System obrony przeciwrakietowej Arrow 3 stanowi najbardziej zaawansowany system obrony powietrznej, którym dysponuj obecnie Izrael. Obejmuje on również Żelazną Kopułę. Jak donosi Breaing Defense, Izraelski system obrony po raz pierwszy 31 października przechwycił rakietę balistyczną podczas próby uderzenia, która została wystrzelona z Jemenu.

Informację tę potwierdzają Izraelskie Siły Obronne, które przyznają, że przechwycenie było pierwszym operacyjnym użyciem systemu Arrow 3 od momentu rozpoczęcia wojny w Izraelu. IDF jednak nie potwierdza, że przechwycenie miało miejsce poza atmosferą ziemską.

Zapobiegło ono zagrożeniu powietrznemu w rejonie Morza Czerwonego. Wszystkie zagrożenia powietrzne zostały przechwycone poza terytorium Izraela. Nie stwierdzono żadnych infiltracji terytorium Izraela.
Oznajmiło IDF.

System Arrow 3 został stworzony z myślą o przechwytywaniu pocisków balistycznych, gdy znajdują się one jeszcze poza atmosferą ziemską. Ma za zadanie eliminować pociski i ich głowice nuklearne, biologiczne, chemiczne lub konwencjonalne jak najbliżej miejsc ich wystrzelenia.

Niezwykle skuteczne systemy obrony przeciwrakietowej

Izraelczycy, którzy w tym czasie przebywali w południowym mieście portowym Ejlat, donosili, że w czasie przechwycenia słychać było dużą eksplozję. Według ekspertów rakieta miałaby niewielkie szanse na to, aby dotrzeć do celu, ponieważ wystrzelona została z odległości prawie 1600 kilometrów. Jednak wydarzenie udowadnia, jak skutecznymi systemami obrony dysponuje Izrael.

Przede wszystkim udowadnia Iranowi, który stał za wystrzeleniem i dostarczył rakietę, że Izrael ma zdolność do działania przeciwko jego programowi rakietowemu, a to ma znacznie szersze implikacje dla konfliktu regionalnego.
Powiedział dziennikowi „The Telegraph” izraelski urzędnik ds. obrony.

Jak donosi IDF, Izrael obecnie opracowuje system Arrow 4, czyli nową iterację systemu obrony przeciwrakietowej. Dzięki tej broni będzie można skutecznie namierzać i likwidować na przykład hipersoniczne pociski manewrujące, jeszcze zanim osiągną cel. Kilka miesięcy temu system Arrow 3 kupili również Niemcy, co eksperci skomentowali jako próbę zwiększenia europejskiej zdolności obronnej w obliczu wojny w Ukrainie.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas