Zabolało! Rosjanie stracili nowiutki system walki elektronicznej Palantin
Ukraińskie wojsko poinformowało, że zneutralizowało rosyjski system walki elektronicznej Palantin, a na dowód przedstawiło film pokazujący atak - to pierwsze potwierdzone zniszczenie tego systemu, który został rozmieszczony w Ukrainie w czerwcu ubiegłego roku.
Ukraińskie Siły Zbrojne, a konkretniej 128. Górska Brygada Szturmowa, znana także jako 128. Oddzielna Górska Brygada Zakarpacka, udostępniła w mediach społecznościowych nagranie dokumentujące "najnowszy rosyjski kompleks EW Palantin zniszczony przez precyzyjny ogień artyleryjski". Tym samym dołożyła własną cegiełkę do rosyjskich strat szacowanych na 14 lutego na - jak podaje agencja prasowa Ukrinform - 139,8 tys. żołnierzy, 3,286 tys. czołgów, 6,5 tys. opancerzonych pojazdów bojowych oraz 2,299 tys. systemów artyleryjskich.
System walki elektronicznej Palantin. Co potrafi?
Zniszczenie systemu walki elektronicznej Palantin ma też symboliczne znaczenie, bo to pierwszy potwierdzony skuteczny atak na to najnowsze rosyjskie wyposażenie, które weszło do służby w 2019 roku (we wrześniu tego roku system zadebiutował podczas ćwiczeń pod Woroneżem, gdzie według komunikatów rządowych "tłumił komunikację radiową wroga i systemy wywiadu elektronicznego na obszarze o szerokości 1000 km"), ale do walki w Ukrainie zostało wysłane dopiero latem ubiegłego roku. Z czym konkretnie mamy tu do czynienia?
Szczegóły oczywiście objęte są tajemnicą, ale podobnie jak inne systemy walki elektronicznej, Palantin jest przeznaczony przede wszystkim do wykrywania, namierzania i zakłócania komunikacji radiowej wroga oraz elektronicznych systemów wywiadowczych.
Jak mogliśmy dowiedzieć się z czerwcowego komunikatu rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Palantin może zestrzelić ukraińskie drony poprzez blokowanie centrów komunikacji komórkowej i internetu na stanowiskach dowodzenia, a także przechwytując ich sygnały i aktywując środki zakłócające, co powoduje utratę kontaktu z operatorem na ziemi. System działać ma na odległość ponad 20 km i to nie za pomocą wiązki kierunkowej, ale punktowej, dzięki czemu może tłumić źródła łączności wroga bez niszczenia infrastruktury cywilnej.
Palantin może być również wykorzystany do tworzenia systemu systemów poprzez połączenie różnych narzędzi EW i elektronicznego rozpoznania w jedną skoordynowaną sieć w celu zwiększenia wydajności. Tym samym zdaniem Kremla jest znacznie skuteczniejszy od starych rosyjskich systemów walki elektronicznej i w tej chwili "pod względem zdolności bojowych nie ma odpowiednika w żadnej armii".