Zniszczono ulubioną łódź Putina. Raptor zatopiony

W ostatnich dniach ukraińskie Ministerstwo Obrony podało, że w pobliżu Wyspy Wężowej siły ukraińskie zniszczyły dwie rosyjskie łodzie patrolowe typu Raptor. Ataku dokonał bezzałogowy statek powietrzny Bayraktar. Według nieoficjalnych pogłosek jeden z Raptorów był... ulubioną łodzią paradną samego Putina.

Ulubiona łódź Putina zatopiona!
Ulubiona łódź Putina zatopiona!123RF/PICSEL

Wcześniej wojsko ukraińskie wyeliminowało okręt desantowy typu Serna z przeciwlotniczym systemem rakietowym Thor.

Dwa Raptory przybyły w to miejsce, aby ewakuować rannych i dostarczyć nową rotację rosyjskiego wojska na wyspie - one również zostały zniszczone. Jedną z zatopionych łodzi była ulubiona łódź paradna Putina.

Jako jedyna była pomalowana na biało. Pozostałe łodzie tego typu posiadają kamuflaż wojskowy. Na jej pokładzie prezydent Rosji brał udział w kilku paradach wojskowych w Petersburgu i Sewastopolu.

Od początku wojny Ukraińcy niszczą rosyjskie statki i łodzie Floty Czarnomorskiej. Zapewne z braku czarnomorskich Raptorów, Rosjanie byli wcześniej zmuszeni do wykorzystania łodzi paradnej Putina.

Niedaleko Wyspy Wężowej zniszczono dwie rosyjskie łodzie typu Raptor
Niedaleko Wyspy Wężowej zniszczono dwie rosyjskie łodzie typu RaptorZrzut ekranu/ Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Zaluzhnymateriały prasowe

Na początku wojny Flota Czarnomorska Federacji Rosyjskiej miała siedem takich łodzi.

Wcześniej 22 marca, ukraińskim żołnierzom pułku Azowskiego niedaleko Mariupola udało się zatopić jedną z łodzi tego typu, gdy próbowano wysadzić rosyjskie wojsko na brzeg.

Według ukraińskich źródeł do tej pory zniszczonych zostało już 12 okrętów i łodzi armii rosyjskiej.

Co potrafi Raptor?

Raptor jest rosyjską szybką przybrzeżną łodzią patrolową oznaczoną formalnie jako Projekt 03160. Maszyny budowane są w stoczni Pella w mieście Otradnoje w obwodzie leningradzkim, niedaleko Petersburga.

Łódź została włączona do rosyjskiej służby w 2015 roku. Waży około 23 tony, przy długości prawie 17 m, szerokości ponad 4 m i wysokości 3,5 m. Posiada dwa silniki wysokoprężne Caterpillar C18 ACERT o mocy 845 kilowatów każdy. Napędem są również dwie dysze wodne Kamewa 36A3 HS. Łódź osiąga prędkość do 48 węzłów (89 km/h). Zasięg wynosi do 560 km, przy prędkości 37 km/h.

Łódź typu Raptor to jedna z najnowocześniejszych łodzi w rosyjskiej marynarce
Łódź typu Raptor to jedna z najnowocześniejszych łodzi w rosyjskiej marynarceAndrewrabbott/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 InternationalWikipedia

W skład uzbrojenia wchodzi moduł bojowy "Uprava-Kord", który składa się z karabinu maszynowego 14,5 mm "KPVT", stabilizowanego żyroskopowo modułu optoelektronicznego (GOEM) i systemu kierowania ogniem. "Uprava-Korda" jest w stanie wykryć cele na tle interferencji, obliczyć trajektorię celu oraz dostosować ogień, biorąc pod uwagę korektę czynników zewnętrznych. Zasięg wykrywania celu wynosi do 3 km, a zasięg obserwacji to 2 km.

Na pokładzie tej łodzi znajdują się także dwa karabiny maszynowe PKP Pecheneg kalibru 7,62. Łódź obłożona jest panelami pancernymi klasy GOST 5 i 5a, posiada również szyby kuloodporne o grubości 39 mm.

Przeznaczone są przede wszystkim do patrolowania wód, operacji poszukiwawczo-ratowniczych oraz przenoszenia wojsk w strefie przybrzeżnej w maksymalnej odległości do 160 km od bazy. Mogą być także częścią większego okrętu desantowego, wówczas znajdują się w komorach dokujących lub na pokładzie.

Do pozostałych przeznaczeń Raptora zalicza się także pomoc w ochronie granicy, obronę baz morskich, zapewnienie bezpieczeństwa statków na niechronionych redach oraz wykrywanie, przechwytywanie i zatrzymywanie małych celów.

Ponadto mogą zapewnić szybkie dostarczenie grup z bronią i sprzętem (do 20 osób) oraz mogą transportować jednostki specjalnego przeznaczenia.

Według oficjalnych danych, przed wojną, armia rosyjska posiadała 12 łodzi typu Raptor, z czego cztery są zniszczone, a jedna łódź jest uszkodzona.

Tego rodzaju okręty mają wszechstronne zastosowanie, ich utrata może Rosję szczególnie zaboleć.

Motyl i Globus: Macedonia PółnocnaMarcin NowakINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas