Alert RCB. Wszyscy dostaną ważny SMS. Silny wiatr w całej Polsce
„Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny i gwałtowny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni”. Nad Polskę nadciąga cyklon Ulf. Wszyscy dostaną dziś ważny SMS. Alert RCB jest wysyłany do osób, które mają numery zarejestrowane w polskich sieciach komórkowych.
Według prognoz wiatr będzie wiał ze średnią prędkością od 50 do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu. Na wybrzeżu siła wiatru może wynieść do 125 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
W związku z tym, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu - Alert RCB. Do mieszkańców całego kraju są wysyłane wiadomości na telefony komórkowe.
W związku z ostrzeżeniem należy:
- usunąć z parapetów i podwórek przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr,
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce (z dala od drzew)
- zamknąć okna i drzwi,
- pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,
- nie zatrzymywać się pod drzewami,
- zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,
- przygotować latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne,
- uważać podczas jazdy samochodem - po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
Koniecznie przeczytaj | Pogoda gwałtownie się zmieni. IMGW ostrzega przed wichurami i burzami
Co to jest alert RCB?
Alert RCB (Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa) to ostrzegawcze wiadomości wysyłane są automatycznie na kilka lub kilkanaście godzin przed możliwością wystąpienia zagrożenia. Funkcjonują one na terenie całego kraju od 2018 roku i są elementem Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).
Alerty RCB najczęściej dotyczą niebezpiecznych zjawisk pogodowych, takich jak:
- burze,
- wichury,
- nawalny deszcz grożący podtopieniami lub powodzią,
- bardzo niskie (lub bardzo wysokie) temperatury.
Mogą również informować o wystąpieniu epidemii lub o zagrożeniu wywołanym innym czynnikiem, np. o pożarze, wybuchu wojny, akcie terroryzmu, skażeniu chemicznym czy radiacyjnym.
Ostrzeżenie RCB to zwięzły komunikat, który mieści się w 160 znakach. Zawsze podany jest w nim rodzaj zagrożenia, czas, w którym może wystąpić oraz zalecenia dotyczące właściwego zachowania. Wymieniony jest również organ informujący o niebezpieczeństwie. W przypadku prognozowanego załamania pogody jest to IMGW.
Alert RCB. Skąd mają mój numer telefonu?
Wiadomości z alertem RCB rozsyłane są automatycznie do wszystkich osób znajdujących się na terenie, na którym może dojść do niebezpiecznych zdarzeń. W tym celu wykorzystywane są nadajniki GPS oraz BTS. SMS-y zawsze są darmowe.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie prowadzi bazy numerów telefonów obywateli, nie gromadzi również żadnych danych na ich temat. SMS-y z ostrzeżeniem docierają do odbiorców dzięki współpracy z operatorami telefonii komórkowej oraz za ich pośrednictwem.
Komunikaty te mają zwiększyć bezpieczeństwo obywateli oraz zminimalizować skutki niebezpiecznych zjawisk. Z otrzymywania alertu RCB można zrezygnować.