Kto wysyła alert RCB i czy można wyłączyć SMS z alarmem?

Alerty RCB, czyli wiadomości ostrzegawcze, informują każdego o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej - groźniej burzy, wichury, upału czy mrozu. SMS-y przesyłane są do wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych i docierają do wszystkich osób znajdujących się na obszarze objętym potencjalnym zagrożeniem. Najczęściej alerty RCB dostajemy na telefony, gdy prognozowane jest załamanie pogody i niebezpieczne zjawisko meteorologiczne. Mogą jednak ostrzegać również przez innymi sytuacjami. Kto wysyła alert RCB i czy można z niego zrezygnować?

Alert RCB ma na celu ostrzeganie obywateli przed możliwością wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, takich jak burze, nawałnice, powodzie, pożary itp.
Alert RCB ma na celu ostrzeganie obywateli przed możliwością wystąpienia niebezpiecznych zjawisk, takich jak burze, nawałnice, powodzie, pożary itp.123RF/PICSEL
Alert RCB ostrzega obywateli przed niebezpiecznymi zjawiskami, takimi jak burze, nawałnice, wichury, powodzie itp.
Alert RCB ostrzega obywateli przed niebezpiecznymi zjawiskami, takimi jak burze, nawałnice, wichury, powodzie itp. 123RF/PICSEL

Co to jest alert RCB?

Alert RCB to skrót Alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wiadomości ostrzegawcze wysyłane są automatycznie, na kilka lub kilkanaście godzin przed możliwością wystąpienia zagrożenia. Funkcjonują one na terenie całego kraju od 2018 roku i są elementem aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Alerty RCB najczęściej dotyczą niebezpiecznych zjawisk pogodowych, takich jak:

  • burze,
  • wichury, 
  • nawalny deszcz grożący podtopieniami lub powodzią,
  • bardzo niskie (lub bardzo wysokie) temperatury. 

Mogą również informować o wystąpieniu epidemii lub o zagrożeniu wywołanym czynnikiem ludzkim, np. o pożarze, wybuchu wojny, akcie terroryzmu, skażeniu  chemicznym czy radiacyjnym.

Ostrzeżenie RCB to zwięzły komunikat, mieszczący się w 160 znakach. Zawsze podany jest w nim rodzaj zagrożenia, okres, w którym może ono wystąpić oraz zalecenia dotyczące właściwego zachowania w danej sytuacji. Wymieniony jest również organ informujący o niebezpieczeństwie. W przypadku prognozowanego załamania pogody jest to IMGW.

Alert RCB. Skąd mają mój numer telefonu?

Wiadomości SMS z alertem RCB rozsyłane są automatycznie do wszystkich osób znajdujących się na terenie, na którym może dojść do niebezpiecznych zdarzeń. W tym celu wykorzystywane są nadajniki GPS oraz BTS.

SMS-y zawsze są bezpłatne i nie wymagają instalacji żadnej aplikacji.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie prowadzi bazy numerów telefonów obywateli, nie gromadzi również żadnych danych na ich temat. SMS-y z ostrzeżeniem docierają do odbiorców dzięki współpracy z operatorami telefonii komórkowej oraz za ich pośrednictwem. RCB nie ma także informacji dotyczącej lokalizacji poszczególnych osób.

Ostrzeżenia RCB nie kolidują z ustawą dotyczącą ochrony danych osobowych, ponieważ klasyfikowane są jako działanie w stanie wyższej konieczności.

Jak wyłączyć alert RCB?

Komunikaty te mają zwiększyć bezpieczeństwo obywateli oraz zminimalizować skutki niebezpiecznych zjawisk. Z otrzymywania alertu RCB nie można zrezygnować. 

Krótkie wiadomości ostrzegawcze będą docierały do wszystkich osób znajdujących się na terenie zagrożenia. Są one jednak wysyłane bardzo rzadko i nie powinny wpływać na obniżenie komfortu użytkowników telefonów komórkowych.

Zobacz także:

Motyl i Globus: Propaganda na mapach świata...INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas