Cyfrowa Telewizja Mobilna - trwają testy
Czterej najwięksi operatorzy telefonii komórkowej w Polsce - PTK Centertel (sieć Orange), Polska Telefonia Cyfrowa (sieci Era i Heyah), Polkomtel (sieci Plus i Sami Swoi) oraz P4 (sieć Play) - uruchomili testy Cyfrowej Telewizji Mobilnej w standardzie DVB-H.
Obecnie w telefonie komórkowym można oglądać kilkanaście programów telewizyjnych. Jakość przekazu jest zdumiewająco dobra.
Testy mobilnej telewizji to pierwszy efekt porozumienia o współpracy podpisanego przez operatorów dwa miesiące temu. Testowa emisja programów cyfrowych jest możliwa dzięki kooperacji z nadawcami telewizyjnymi oraz przy wsparciu UKE.
Emisja programów Mobilnej Telewizji Cyfrowej jest realizowana z nadajnika na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ramach testów nadawanych jest 11 programów telewizyjnych:
TVP1
TVP2
TVP INFO
TVP Historia
TVP Sport
Polsat
TV Puls
TVN24
TVN Style
Telewizja Trwam
Jakość sygnału jest na tyle dobra, że bez problemu można przeczytać na ekranie telefonu komórkowego napisy ekranowe w TVN24 czy też TVP Info.
Jakość jest znacznie lepsza od tego, co znamy w przypadku transmisji strumieniowej oferowanej przez operatorów. Dostęp do testowej wersji mobilnej telewizji komórkowej na razie jest niekodowany i bezpłatny. Wystarczy mieć dowolny terminal obsługujący standard DVB-H. Najłatwiej takie urządzenia kupić np. we Francji lub Włoszech. Podczas testów operatorzy wykorzystują m.in. Sagem my750C.
Sygnał na zewnątrz budynków można odbierać w promieniu około 30 km od centrum, natomiast wewnątrz budynków jest to możliwe w promieniu ok. 10 km. Odbiór programów możliwy jest za pomocą telefonów komórkowych zdolnych do obsługi transmisji DVB-H. Emisja sygnału testowego prowadzona jest przez firmę TP Emitel, partnera technologicznego testów.
Pierwsze testy potwierdzają doskonałe pokrycie ścisłego centrum Warszawy, a nawet odległych dzielnic (Bródno, Ursynów, Bielany, Żoliborz, itd.). Transmisja nie "przerywa" podczas przemieszczania się, drobne problemy (zacinanie się obrazu) występują w budynkach położonych dalej od centrum stolicy.
Wspólne prace operatorów nad przygotowaniem do uruchomienia usług opartych o transmisję DVB-H oraz wsparcie ze strony nadawców i UKE pozwoliły na szybkie osiągnięcie gotowości do uruchomienia Mobilnej Telewizji Cyfrowej na zasadach komercyjnych.