Jak zabezpieczyć swój smartfon przed przestępcami?

article cover
123RF/PICSEL
Rozpoznawanie twarzy lub skaner tęczówki - jeden ze sposobów na zabezpieczenie smartfonu
Rozpoznawanie twarzy lub skaner tęczówki - jeden ze sposobów na zabezpieczenie smartfonumateriały prasowe
  1. Smartfon - kup w sprawdzonym miejscu. Już na etapie zakupu urządzenia warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Kupując smartfon w oficjalnej dystrybucji, wspieranej przez lokalny oddział producenta, możemy być pewni, że został sprawdzony i przetestowany pod kątem zabezpieczeń. 
  2. Oprogramowanie - zawsze najnowsze. Niezależnie od systemu operacyjnego Twojego smartfonu, zadbaj o to, by był on zawsze aktualny. Kluczowe w tym przypadku są przede wszystkim poprawki bezpieczeństwa. By mieć pewność, że nie przegapimy żadnej z nich, można włączyć funkcję automatycznego pobierania aktualizacji.
  3. Hasło - zawsze trudne. Mówienie o stosowaniu trudnych haseł wydaje się być truizmem, jednak wciąż "qwerty", "123456", czy "hasło" są jednymi z najpopularniejszych. Dobre i trudne hasło zawiera kombinację cyfr, liter i znaków specjalnych, które nie są bezpośrednio związane z właścicielem urządzenia. Skomplikowanych haseł nie trzeba zapamiętywać. Można je zapisać np. w chronionej zabezpieczeniami biometrycznymi aplikacji Samsung Pass, by później użyć ich w prosty sposób.
  4. Biometria - zawsze włączona. Producenci smartfonów, oferują szereg zabezpieczeń biometrycznych, takich jak czytnik linii papilarnych, rozpoznawanie twarzy czy skaner tęczówki. Przykładowo każda linia smartfonów Samsung Galaxy oferuje zabezpieczenia biometryczne.
  5. Aplikacje - tylko z zaufanych źródeł. Pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnych sklepów oraz od wiodących twórców oprogramowania pozwoli zminimalizować ryzyko instalacji niechcianego oprogramowania.
  6. Wi-Fi - nie łącz się z nieznanymi sieciami. Jeśli nie znasz sieci Wi-Fi to lepiej z niej nie korzystać. Zwłaszcza, że ruch sieciowy może być monitorowany.
  7. Wrażliwe dane - zapewnij dodatkową ochronę. Czasami, nawet pomimo starań możemy złapać wirusa, dlatego w przypadku najważniejszych danych dobrym rozwiązaniem może być konteneryzacja, czyli dodatkowa separacja wybranych danych i aplikacji od reszty systemu. Jednym z takich rozwiązań jest aplikacja Mój Sejf, która wykorzystuje technologię Samsung Knox i tworzy na smartfonie dodatkowo chronioną przestrzeń na najbardziej wrażliwe informacje i aplikacje.
  8. Kontroluj smartfon nawet gdy go stracisz. Zgubiony smartfon to jeszcze nie koniec świata. Na rynku funkcjonują usługi, takie jak np. aplikacja Find My Mobile dostępna dla smartfonów Samsung, dzięki której stracony smartfon można zlokalizować, zablokować do niego dostęp, a w skrajnych przypadkach nawet usunąć zapisane na nim dane.
  9. Urządzenia peryferyjne także wymagają zabezpieczeń. Zanim połączysz się z zewnętrznymi akcesoriami i urządzeniami z obszaru IoT, sprawdź, czy są zabezpieczone.
  10. Zachowaj zdrowy rozsądek. Nawet najbezpieczniejszy smartfon nie poradzi sobie z lekkomyślnością użytkownika. Pamiętaj, że Twoje dane są cenne nie tylko dla Ciebie, ale i dla cyberprzestępcy.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?