Jak zablokować połączenie z nieznanego numeru? Cztery proste kroki

Odebrałeś telefon od nieznanego numeru tylko po to, żeby usłyszeć zimny głos bota? Ktoś robi sobie żarty i puszcza głuche telefony z zastrzeżonych połączeń? Wystarczą cztery proste kroki, które załatwią ten problem raz na zawsze.

Blokowanie połączeń od nieznanych i zastrzeżonych numerów to prosta i przydatna funkcja każdego smartfona z Androidem.
Blokowanie połączeń od nieznanych i zastrzeżonych numerów to prosta i przydatna funkcja każdego smartfona z Androidem.123RF/PICSEL

Jak sprawdzić, kto dzwoni z nieznanego numeru?

Każdemu zdarzyło się zobaczyć na ekranie telefonu połączenie przychodzące od nieznanego lub zastrzeżonego numeru. Czasami może to być coś ważnego, np. telefon z banku lub umówiona teleporada. Znacznie częściej to spam — głuche telefony lub nienaturalne nagranie głosowe odczytywane przez bota.

Szczególnie irytuje to, że telefony potrafią powtarzać się nawet kilka razy w ciągu tygodnia. W takiej sytuacji najlepiej wykorzystać funkcję, która uniemożliwi tym numerom połączenie z naszym telefonem. 

Przed blokadą mamy jednak kilka możliwości, żeby spróbować ustalić, kto dzwonił z obcego telefonu. Jak sprawdzić kto dzwonił z nieznanego numeru?

Przede wszystkim mamy do dyspozycji strony, które pomagają ustalić operatora, u którego zarejestrowany jest dany numer. Dają też możliwość komentowania i dodawania ważnych informacji przez odwiedzających o numerze. Większość działających na dużą skalę botów, call center czy agencji reklamowych doczekało się już kilku niepochlebnych wpisów, które pomogą nam zorientować się w zamiarach naszego rozmówcy.

Automatyczne odrzucanie podejrzanych połączeń to najlepszy sposób, żeby uchronić starsze osoby przed oszustwem.
Automatyczne odrzucanie podejrzanych połączeń to najlepszy sposób, żeby uchronić starsze osoby przed oszustwem.123RF/PICSEL

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zablokować też wszystkie połączenia z numerami zastrzeżonymi. Warto rozważyć włączenie tej funkcji w telefonach bliskich nam osób starszych. Kilka kliknięć może uchronić rodziców i dziadków przed oszustami wykorzystującymi metody "na wnuczka" i "na policjanta". Przy okazji możemy też oszczędzić im scamu w postaci zaproszeń po odbiór "wyjątkowych garnków".

Jak zablokować nieznany numer?

Blokowanie numeru telefonu na urządzeniach z Androidem to bardzo prosta czynność. Wystarczą cztery kroki, aby uniemożliwić ponowną próbę kontaktu. Żeby zablokować określony numer telefonu tak, aby ten automatycznie odrzucał połączenia przychodzące:

  1. Otwórz aplikację Telefon.
  2. Kliknij Więcej (3 kropki w prawym górnym rogu) i wybierz Historia połączeń.
  3. Kliknij numer, który chcesz zablokować.
  4. Kliknij Zablokuj/zgłoś spam.

Połączenia przychodzące z wybranego numeru będą automatycznie blokowane, a do tego nie będą miały możliwości nagrywania się na naszą pocztę głosową.

Równie łatwo jest zablokować wszystkie połączenia z numerów zastrzeżonych, które często, oprócz irytujących, lecz w gruncie rzeczy nieszkodliwych reklam służą do znacznie gorszych celów, jak nękanie czy zastraszanie. Chociaż w zależności od modelu i wersji Androida ścieżka może się nieznacznie różnić, to w większości telefonów trzeba jej szukać w ustawieniach aplikacji Telefon. W tym celu:

  1. Otwórz aplikację Telefon.
  2. Kliknij Więcej (3 kropki w prawym górnym rogu) i wybierz Ustawienia.
  3. Wybierz Zablokowane numery.
  4. Naciśnij Blokuj połączenia z nieznanych/ zastrzeżonych numerów.
W ustawieniach telefonu łatwo zablokować niechciane połączenia.
W ustawieniach telefonu łatwo zablokować niechciane połączenia.materiał zewnętrzny

To zaledwie kilka kliknięć, które może oszczędzić nam czasu, nerwów, a czasami także pieniędzy. Jeżeli nie chcemy pojedynczo dodawać każdego obcego numeru do naszej "czarnej listy" możemy zainstalować pomocne aplikacje, np. TrueCaller. Takie programy pozwalają automatycznie blokować numery nieznane, zastrzeżone, a także najniżej oceniane na stronach, o których wspominaliśmy wcześniej. Aplikacje pomagają też rozpoznawać podejrzane wiadomości SMS, przed którymi często ostrzegają banki i inne firmy, które komunikują się z nami w ten sposób — chociażby InPost.

Czytaj także:

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas