Najpopularniejsi operatorzy oraz marki telefonów w Polsce

Jakie są najbardziej pożądane marki smartfonów w Polsce i który operator komórkowy jest najpopularniejszy w naszym kraju?

Jakie są wasze ulubione smartfony i operatorzy?
Jakie są wasze ulubione smartfony i operatorzy?123RF/PICSEL

W 2012 roku analitycy z MEC Analytics and Insight przeprowadzili drugą falę badania "Internet w komórce" wśród 3365 polskich internautów. Oczywiście należy pamiętać, że przeprowadzone badanie w cale nie musi w pełni odzwierciedlać sytuacji sprzedażowej w Polsce. Należy je traktować bardziej jako ciekawy wyznacznik trendów oraz informacje o stanie rynku w Polce, niż jako konkretny wyznacznik.

Najpopularniejszym operatorem wśród internautów jest Orange (32 proc. wskazań). Plus, T-mobile i Play to operatorzy, których internauci wybierają w drugiej kolejności. W 2012 r. już 52 proc. internautów korzysta z internetu w telefonie, czyli cztery razy więcej niż rok temu (14 proc.). Najpopularniejszym operatorem telefonicznym zarówno wśród całej populacji internautów, jak i posiadających smartfona jest Orange. Play to operator częściej wybierany przez mających smartfona, w tej grupie to drugi najpopularniejszy operator. Plus i T-mobile to sieci tak samo popularne zarówno wśród mających smartfona jak nie.

Posiadacze smartfonów to awangarda, która wyznacza trendy popularności na rynku marek telefonów komórkowych. Dobrze te zmiany ilustruje wykres pokazujący, jak w 2012 zmieniła się popularność marek w porównaniu z 2011 rokiem. Obecnie najpopularniejszą marką jest Samsung posiada ją blisko jedna trzecia posiadaczy smartfonów, na drugim miejscu jest Nokia (29 proc.). W ciągu roku Samsung zwiększył swój udział w rynku smartfonów o 11 pkt. proc. a Nokia zmniejszyła o 5 pkt. proc. Zwraca także uwagę wzrost znaczenie marki LG, w ubiegłym roku jeszcze nie uwzględnionej w rankingu. Nokia jest nadal najpopularniejszą marką wśród internautów, wyprzedza Samsunga o 10 pkt. proc. (38% vs. 28%).

materiały prasowe

Polacy najczęściej mają telefon z systemem Android, który w ciągu roku zdominował polski rynek (wzrost z 17 proc. w 2011 do 38 proc.). Jednak aż 26 proc. mających smartfony nie wie jaki system działa w ich telefonie. Ten brak wiedzy może wskazywać na niższy poziom zaangażowania użytkowników czy brak chęci na wykorzystywanie wszystkich możliwości smartfona np. poprzez instalacje dodatkowych aplikacji przygotowywanych dla konkretnych systemów operacyjnych. A może po prostu ten wynik eksponuje małe doświadczenie użytkowników smartfonów - pamiętając, że 61 proc. użytkowników ma smartfona krócej niż rok.

Aż 66 proc. osób, które nie mają smartfona nie zamierza go w najbliższym czasie kupić. Ale wśród tych którzy mają taki zamiar 1/3 wybrałaby sieć Orange, a 55 proc. markę Nokia jako zapewne najlepiej znaną z dotychczasowego użytkowania. Wydaje się jednak, że deklarowane zamiary w dużej mierze zostałyby zweryfikowane w konkretnej sytuacji zakupu i w konfrontacji z konkretną ofertą operatora.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas