Pięć najlepszych smartfonów na świecie
Galaxy S II, iPhone 4S, Nexus, Lumia 800 a może HTC One X - któremu należy się miano najlepszego na rynku? W niniejszym zestawieniu zaprezentujemy naszą Wielką Piątkę.
Apple iPhone 4S
4S był niewielki krokiem w ewolucji smartfonów amerykańskiego giganta. Niezwykle wydajny układ w połączeniu z doskonale zoptymalizowanym systemem uczynił z niego sprzęt, który skutecznie opiera się próbie czasu. Bez kompleksów może stanąć do pojedynku z urządzeniami znacznie nowszymi i dysponującymi teoretycznie lepszymi podzespołami.
Nie bez znaczenie pozostaje również świetny design, ekran Retina o rozdzielczości 960 na 640 pikseli i pewne wsparcie software'owe ze strony producenta.
HTC One X
Na telefony patrzymy krytycznym okiem i nie dajemy im żadnych forów. Ale One trudno wytknąć poważniejszą wadę. Producent umieścił w nim dobry aparat, który był do tej pory największą bolączką poprzedników. Nie mogło zabraknąć również doskonałego brzmienia, o którym świadczy logo Beats na tylnej części obudowy. Użytkownicy mogą nie lubić charakterystycznego interfejsu, ale najnowsza wersja umieszczona w X jest ładniejsza, wygodniejsza i po prostu znacznie lepsza od poprzednich.
Czterordzeniowa Tegra 3 o taktowaniu 1,5 GHz wspomagana przez 1 GB pamięci RAM gwarantuje płynność w najbardziej wymagających grach. Podzespołom nie straszny jest ponadto wymagający interfejs i przeładowanie aplikacjami. HTC montował w swoich urządzeniach nie najlepsze ekrany. One X zrywa z tym całkowicie. 4,7-calowy Super LCD 2 o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli to wymarzony panel do wszystkiego - gier, internetu, filmów i zdjęć. Wszystko zamknięto w skromnej, aczkolwiek eleganckiej, smukłej i wytrzymałej obudowie.
Nokia Lumia 800
"Osiemsetka" jest, oprócz produktów Apple, pierwszym i godnym rywalem dla najlepszych telefonów z systemem Google'a. Wykonanie i wygląd to majstersztyk. Zwraca na siebie uwagę niepowtarzalnym kształtem i kolorystyką (dostępna w wersji niebieskiej, różowej, czarnej i białej).
System, choć wielu osobom nie kojarzy się najlepiej, jest bardzo wygodny w obsłudze, doskonale zoptymalizowany i zdecydowanie ładniejszy od Androida i iOS-a. Podczas korzystania z funkcji telefonu nie natraficie na żadne braki w płynności. Pod tym względem bije na głowę znacznie lepiej wyposażone urządzenia z systemem Google'a.
Pierwsza Nokia z Windows Phone dysponuje ponadto ekranem AMOLED Clear Black wyprodukowanym przez firmę Sharp. Jego największą zaletą jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów, głęboka czerń i niezwykle precyzyjna reakcja na dotyk.
Samsung Galaxy Nexus
Czysty system to dla jednych zaleta, a dla innych wada. Nie zmienia to faktu, że Galaxy Nexus wygląda i działa po prostu rewelacyjnie. Obudowa jest lekko wygięta i grubsza w dolnej części, dzięki czemu pewnie leży w dłoni. Całość prezentuje się niezwykle efektownie w trybie uśpienia. Przedni panel staje się wtedy jednolicie czarną taflą szkła. Nawet przyciski nawigacyjne wyświetlane są dopiero po jego odblokowaniu.
Ekran jest kolejną mocną stroną tego urządzenia. 4,65-calowy panel Super AMOLED pracuje w rozdzielczości HD (720p) - 720 na 1280 pikseli. Oba parametry wprawiają w zachwyt szczególnie podczas przeglądania stron www i e-boków. Dodatkową zaletą jest technologia Super AMOLED gwarantująca wierne odwzorowanie kolorów, głęboką czerń i wysoką jasność.
Nie mniej ciekawie prezentuje się wnętrze Nexusa. Dwurdzeniowy TI OMAP o taktowaniu 1,2 GHz zapewnia płynne i szybkie działanie systemu, wymagających gier i aplikacji. Żadnego problemu nie sprawia mu również nagrywanie materiału wideo w jakości 1080p. Równie ważne pozostaje wsparcie ze strony procesora graficznego PowerVR SGX540 i 1 GB pamięci RAM.
Samsung Galaxy S II
Większość odbiorców ulega czarowi ekranu. 4,3-calowy Super AMOLED Plus jest bowiem uważany za najlepszy na rynku. Wyświetlany obraz charakteryzuje się soczystymi kolorami i wysokim kontrastem. Smartfon jest również bardzo szybki. Dwurdzeniowy Exynos o taktowaniu 1,2 GHz świetnie radzi sobie z grami i wielozadaniowością. Całość zamknięto w smukłej, eleganckiej i lekkiej obudowie.
Dodatkowy telefon - Sony Xperia S
Xperia S dysponuje 4,3-calowym ekranem pracującym w rozdzielczości HD - 720 na 1280 pikseli. Te parametry w połączeniu z gęstością pikseli rzędu 342 ppi sprawiają, że wyświetlany obraz jest niezwykle ostry. Zapewniają tym samym wysoki komfort przeglądania dokumentów, stron WWW i oglądania wideo w jakości High Definition. Ważnym i niezwykle atrakcyjnym elementem wyposażenia jest aparat o matrycy 12 mpix. Jego sercem jest dwurdzeniowy układ Snapdragon o taktowaniu 1,5 GHz i procesor graficzny Adreno 220. Nie mogło zabraknąć również wsparcia ze strony 1 GB pamięci RAM. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem sprzętu Sony jest przezroczysty element w dolnej części obudowy jest czymś zupełnie nowym i dotąd niespotykanym. Sprawia wrażenie, jakby telefon składał się z dwóch, nie mających ze sobą połączenia części.
Podsumowanie
Powyższe zestawienie będzie aktualne jeszcze przez kilka tygodni. Już niebawem, bo 3 maja, poznamy Samsunga Galaxy S III, który prawdopodobnie zmiażdży konkurencję. Nieco później - w miesiącach letnich - światło dzienne ujrzy nowy iPhone. Nie obędzie się także bez premier od innych producentów. Zapowiada się kolejny, gorący rok.