Naukowcy wiedzą, dlaczego baterie tracą swoją pojemność
Naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory przestudiowali, co dzieje się z bateriami litowo-jonowymi podczas ich ładowania i rozładowywania. Wyniki mogą okazać kluczowe dla rozwoju nowych ogniw.
Oszacowano, że 500 cykli ładowania zmniejsza pojemność ogniwa litowo-jonowego o ok. 20 proc. Innymi słowy, każdy z nas zauważył, że po pewnym czasie telefon lub tablet trzeba podłączać do ładowarki coraz częściej. Badania naukowców z Pacific Northwest National Laboratory mają temu zapobiec.
Aby lepiej zrozumieć problem, badacze obserwowali procesy zachodzące w bateriach pod potężnym mikroskopem. Natychmiast zauważyli, że użytkowanie akumulatora wiąże się z nieodwracalnymi uszkodzeniami elektrody. Ponadto każdy cykl zostawia pewną ilość litu poza elektrodą ogniwa. Naukowcy określili go mianem "martwego litu", ponieważ przestaje pełnić swoją funkcję.
Są to tylko dwa powody, dla których baterie litowo-jonowe z czasem tracą swoją pojemność. Można temu zaradzić stosując alternatywę dla litu - np. magnez, aluminium, czy miedź. Być może któryś z tych metali stanie się kiedyś tańszą i lepszą alternatywą. Na razie potrzeba są stosowne badania, ponieważ technologia baterii jest skomplikowana znacznie bardziej, niż się nam wydaje.