Poufne dane w używanych komórkach
W pamięci używanych telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych można często odnaleźć poufne informacje związane z poprzednim właścicielem.
Do takiego wniosku doszli autorzy badań przeprowadzonych na zlecenie brytyjskiego giganta telekomunikacyjnego BT. Specjalnie dla celów eksperymentu zakupili oni łącznie 161 urządzeń przenośnych - i w co piątym z nich stwierdzili obecność poufnych danych.
Wyjątkowo hojne okazały się urządzenia BlackBerry: na co drugim z nich pracownicy walijskiego University of Glamorgan i australijskiego Edith Cowan University znaleźli numery telefonów, adresy, dane osobowe i firmowe, a także numery kont.
W jednym przypadku przy użyciu narzędzia do odzyskiwania danych udało się nawet zrekonstruować plany biznesowe i dane klientów wraz z ich życiorysami zebrane na telefonie pewnego szefa działu sprzedaży odpowiedzialnego za obsługę regionu EMEA.
Wyniki te zaskakują tym bardziej, że temat wykradania tożsamości jest poruszany nie od dziś - twierdzą autorzy raportu. Niezrozumiałe jest też zachowanie użytkowników, którzy mając do dyspozycji całą masę narzędzi szyfrujących, nie wykorzystują ich do lepszej ochrony swoich danych.
Wygląda na to, że większość osób nie jest nawet świadoma tego, jak wiele informacji mogących zainteresować przestępców jest zapisanych w telefonach. Na to, by przed pozbyciem się urządzeń dokładnie kasować przechowywane na nich dane, powinny zwracać uwagę przede wszystkim firmy.