SIM czy eSIM. Co jest lepsze i czy opłaca się wymienić kartę?
Karta SIM to mała rzecz, która pozwala smartfonowi połączyć się z siecią operatora komórkowego. Dzięki niej możesz dzwonić albo surfować po internecie. Od kilku lat w niektórych smartfonach pojawia się jednak eSIM. To nic innego jak elektroniczna karta SIM dostępna w urządzeniu.
Po co jest karta eSIM?
W przeciwieństwie do swojego tradycyjnego odpowiednika ten nowoczesny moduł jest zintegrowany z płytą główną smartfonu lub innego urządzenia.
Dzięki temu nie trzeba wkładać do telefonu fizycznej karty, ale też nie można jej wyjąć. Nie oznacza to jednak, że użytkownik jest na stałe przypisany do jednego numeru czy operatora.
Informacje na eSIM zawsze można nadpisać i jest to nawet łatwiejsze niż wymiana fizycznej karty, np. nanoSIM.
Co daje karta eSIM?
Jakie sieci w Polsce mają eSIM?
Karty eSim działają we wszystkich większych sieciach w Polsce. Pierwszy był Orange, który wprowadził tę usługę dla swoich klientów indywidualnych 4 marca 2019 roku, a nieco ponad tydzień później - także dla biznesowych. Za operatorem z pomarańczowym logo podążyły pozostałe sieci:
Na jakich urządzeniach działa eSIM i jak pobrać taką kartę?
Jak aktywować kartę eSIM?
Nie trzeba nawet odwiedzać salonu wybranej sieci. Jak pobrać kartę eSIM? Większość operatorów dostarcza kod QR, który należy zeskanować w ustawieniach telefonu.
Jeśli z jakiegoś powodu skan jest niemożliwy, można też wpisać specjalny kod aktywacyjny, który wysyła operator i cieszyć się swoją nową kartą bez marnowania czasu na chodzenie po salonach lub czekanie na kuriera.