Telefon na plaży i w pełnym słońcu. Jak go zabezpieczyć?
Telefon na plaży może być narażony na działanie słońca, które doprowadzi do jego przegrzania. Dzieje się tak, ponieważ metal i szkło są dobrymi przewodnikami ciepła, a gorące baterie mogą być niebezpieczne. Sprawdź, w jaki sposób zabezpieczyć telefon przed pełnym słońcem. Przedstawiamy również metody na zapobieganie wakacyjnej kradzieży.
Telefony komórkowe są bardziej narażone na działanie promieni słonecznych niż nasza skóra. Będąc na plaży, możemy używać kapelusza i kremów przeciwsłonecznych. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej z telefonami.
Telefony komórkowe zazwyczaj składają się z metalu i szkła. Te dwa składniki smartfonów mogą stanowić problem, gdy pozostawimy je w świetle słonecznym. Na co narażamy swój telefon, pozostawiając go na pełnym słońcu?
Spis treści:
Dlaczego nie możemy zostawić telefonu na pełnym słońcu?
Telefony są zaprojektowane tak, aby pochłaniały wewnętrzne ciepło i pomagały mu rozproszyć się na zewnątrz. Ponadto składają się z metalu i szkła, których nie możemy eksponować na pełne słońce.
Ciepło pozyskiwane ze słońca zmienia dynamikę telefonu komórkowego. Jego nadmiar obniża zdolność smartfona do skutecznego chłodzenia. Słońce zaczyna pompować ciepło przez metal, co może prowadzić do zniszczenia baterii lub wad wyświetlacza ze względu na jego cienki, szklany ekran.
Nie możemy zostawić telefonu na pełnym słońcu, ponieważ doprowadzimy do degradacji jego baterii. Gorąca bateria wymaga większej pracy, aby przekształcić energię chemiczną w elektryczną. Powoduje to pogorszenie stanu baterii, a także zmniejszenie jej żywotności.
Gorszym przypadkiem pozostawienia telefonu na pełnym słońcu jest szybkie gromadzenie gazów i pęcznienie akumulatora. Wysokie temperatury przyspieszają ten proces i mogą spowodować rozdarcie i palenie telefonu.
Jak zabezpieczyć telefon na pełnym słońcu?
Telefon zabieramy ze sobą wszędzie, nawet na plażę. Poznaj skuteczne sposoby na zabezpieczenie smartfonu na pełnym słońcu. Co należy zrobić?
- Unikaj ekspozycji telefonu na pełne słońce
Najlepiej zabezpieczyć telefon na pełnym słońcu, umieszczając go w zacienionym miejscu np. pod parasolką. Możemy również włożyć go do torby, gdzie nie będzie narażony na działanie promieni słonecznych.
- Użyj trybu niskiego zużycia baterii w telefonie
Telefon generuje więcej energii, jeśli znajduje się na plaży. Włączenie niskiego trybu zużycia baterii spowoduje, że telefon zużyje mniej energii i wygeneruje mniej ciepła.
- Wyłącz nieużywane aplikacje i funkcje działające w tle telefonu
Koniecznie wyłącz funkcje w telefonie, których w danym momencie nie używasz np. Bluetooth. Czynność ta pozwoli nie tylko zaoszczędzić baterię, ale również zmniejszy obciążenie cieplne urządzenia. Aplikacje działające w tle również obciążają baterię, dlatego warto natychmiast je wyłączyć.
- Rób przerwy w używaniu telefonu
Rozwiązanie to będzie idealne, jeśli używamy telefonu na pełnym słońcu przez cały czas. Najlepszą metodą jest wyłączenie telefonu i odłożenie go, chociaż na kilka minut.
- Zdejmij pokrowiec z telefonu
Pokrowiec również nagrzewa telefon, dlatego na plaży najlepszą opcję będzie zdjęcie go, aby smartfon trochę "odetchnął". Poza tym nie wszystkie pokrowce są dobrze dopasowane, przez co mogą zatykać otwory wentylacyjne w urządzeniu.
- Nie używaj w pełni rozjaśnionego ekranu w telefonie
Maksymalne rozjaśnienie ekranu telefonu na pełnym słońcu sprzyja lepszej widoczności. Niestety jasność powinniśmy zmniejszyć do minimum, ponieważ pobiera ona więcej energii z baterii i sprawia, że staje się nagrzana.
Przegrzanego telefonu nigdy nie wkładamy do lodówki lub zamrażarki ze względu na nagłą zmianę temperatury. W trakcie przegrzania powinniśmy wyłączyć urządzenie i na kilka minut pozostawić je w chłodnym, zacienionym miejscu. W ten sposób ochłodzimy baterię.
Jak zabezpieczyć telefon przed kradzieżą na plaży?
Telefon na plaży jest narażony nie tylko na przegrzanie, ale również na kradzież. Przed wyjazdem na wypoczynek warto pomyśleć o ochronie sprzętu przed złodziejami.
Telefon możemy zabezpieczyć przed kradzieżą, kupując obudowę antykradzieżową. Zanim złodziej zdąży ją odblokować, będziemy w stanie namierzyć nasz telefon.
Telefon na plaży możemy zabezpieczyć przed kradzieżą, chowając go w foliowym woreczku i zakopując w piasku. Inną, niepozorną metodą jest umieszczenie smartfonu w pampersie lub chusteczkach higienicznych. Idealnie sprawdzi się także opakowanie po balsamie czy kremie.
Unikajmy natomiast pozostawiania telefonu "na widoku" np. na kocu czy leżaku. Nie polecamy również chowania sprzętu w torebce i w kieszeniach, ponieważ są to zbyt oczywiste miejsca dla złodzieja.
CZYTAJ TAKŻE: