Testujemy tytanowego smartphone za 2 tys.
Testowany przez nas HTC TyTn (nazywany również Hermes lub Tytan) to następca HTC Wizard. Nowy smartphone to z pewnością coś więcej niż zwykłe urządzenie, to połączenie telefonu i palmtopa, zresztą przekonacie się o w tym w krótkim teście.
Wygląd zewnętrzny
HTC TyTN waży 176 gramów, a jego wymiary to 112,5x58x22 mm. Hermes ogólnie nie prezentuje się źle, ale też na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Sama obudowa tego urządzenia jest wykonana z plastiku. TyTN posiada ekran Transflective TFT o przekątnej 2.8 cala. Nad wyświetlaczem znajdują się dwa przyciski, dzięki którym dostaniemy się bezpośrednio do skrzynki odbiorczej i przeglądarki internetowej. Po prawej stronie od tych przycisków znajduje się jedna z dwóch kamer cyfrowych, która jest przeznaczona do wideo-rozmów. Po lewej stronie pod wyświetlaczem znajduje się klawisz aplikacji telefonu, zaraz pod nim zielona słuchawka, kierując się w prawą stronę windowsowski klawisz START, tuż nad nim SOFT KEY, dalej klawisz nawigacyjny, zatwierdzający OK, a nad nim drugi SOFT KEY, ostatnim przyciskiem po prawej stronie jest czerwona słuchawka.
Na prawym boku HTC TyTN znajdują się trzy przyciski: power, menadżer połączeń oraz klawisz uruchamiający główny aparat cyfrowy. Tuż pod nim znajduje się schowek na rysik. Na jego drugim boku jest pokrętło jog wheel, klawisz OK, przycisk odpalający wybieranie głosowe oraz gniazdo na karty microSD oraz otwór do przełożenia smyczy.
Na dole obudowy znajdziemy port podczerwieni, blokadę pokrywy baterii, gniazdo miniUSB (ładowarka, słuchawki, synchronizacja z komputerem itp.), otwór mikrofonu oraz resetowania urządzenia.
Z tyłu urządzenia znajduje się obiektyw aparatu cyfrowego, posiadającego 2 megapiksele, diodową lampę błyskową, antenę zewnętrzną (samochodową), lusterko, przełącznik (normalny i makro).
Po przesunięciu górnej obudowy w bok, otworzy nam się 41-klawiszowa klawiatura QWERTY.
Co jest ukryte w środku?
Urządzenie zostało wyposażone w system operacyjny Mobile Windows 5.0. Sercem TyTN jest 400 MHz procesor Samsunga, który zapewnia odpowiednią moc obliczeniową zarówno do obsługi aplikacji biurowych, jak i funkcji multimedialnych. TyTN posiada standardowe 128MB pamięci ROM oraz 64MB RAM-u, jednak po całkowitym zresetowaniu urządzenia użytkownik ma do dyspozycji tylko 49,05 MB pamięci i 32 MB wolnego RAM-u. Pamięć można rozszerzyć za pomocą karty microSD. Urządzenie posiada wyświetlacz o przekątnej 2.8 cala i rozdzielczości 320x240 punktów. Dzięki 65 536 kolorom wszystko widać ładnie i wyraźnie. Po ekranie możemy chodzić za pomocą rysika, naszego palca lub klawiatury.
A co w systemie?
HTC TyTN został fabrycznie wyposażony w Mobile Windows 5.0 z poprawką AKU 2.3, która umożliwia lepszą współpracę z kartą SIM. W tym systemie operacyjnym nie zauważyłem jakichś niestandardowych "nowych" funkcji. Urządzenie posiada dostęp do technologii GSM, GPRS, EDGE i UMTS. W praktyce udało mi się sprawdzić pierwsze trzy. Wszystkie działały bez żadnych zastrzeżeń. Bardzo fajnie i przede wszystkim sprawnie urządzenie zachowywało się w sieci WLAN. Na jakość połączeń nie mogę narzekać. Żałuję, że nie miałem technicznej możliwości przetestowania technologii UMTS.
Ogólnie rozmowy telefoniczne przeprowadzane za pomocą TyTN jakościowo nie różnią się od tych przeprowadzanych za pomocą telefonów komórkowych. Bardzo dobrze słychać, gdy ma się słuchawkę przy uchu, jak również, gdy damy na "głośnomówiący".
Aparat cyfrowy
Odtwarzacz MP3
Urządzenie posiada wbudowany odtwarzacz MP3 i dyktafon cyfrowy. Tutaj, przy próbie odsłuchania muzyki MP3 przegranej z komputera, urządzenie kilka razy zawiesiło się. Do tego miałem problemy z odsłuchaniem samej muzyki. Wszystkie problemy zostały zniwelowane po "głębokim restarcie" tego urządzenia. Muzykę można słuchać za pomocą "niewygodnych" słuchawek lub też bez nich, za pomocą opcji "głośnomówiący".
Klawiatura
Klawiatura posiada czterdzieści jeden klawiszy. Zauważyłem tutaj bardzo ciekawą opcję. Gdy zapada zmrok, a chcemy z niej korzystać, w trybie dziennym klawiatura nie jest podświetlona, cała klawiatura podświetla się. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym, szczególnie, gdy chcemy pracować w nocy.
Bateria
W normalnym trybie pracy bateria Li-Ion 1350 mAh wytrzymywała mi średnio sześć dni. To wynik dobry i w pełni mnie zadowalający.
Podsumowanie
Ogólnie jestem z tego urządzenia bardzo zadowolony. Mimo problemów z odtwarzaczem MP3 i gabarytów tego smartphone, jak również z ceną (zbyt wysoka), oraz instrukcją w języku angielskim, przyznaje mu siedem gwiazdek w 10-gwiazdkowej skali oceniania.
Paweł Gąsiorski
o Standardy telekomunikacyjne: GSM, GPRS, EDGE, UMTS
o Częstotliwości pracy: 900 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz
o System operacyjny: PocketPC
o System operacyjny - wersja: Windows Mobile 5.0 Phone Edition
o Typ ekranu, przekątna: Transflective TFT, 2.8
o Ekran - liczba kolorów: 65536
o Ekran - rozdzielczość pozioma: 240
o Ekran - rozdzielczość pionowa: 320
o Ekran dotykowy: Tak
o Wbudowana klawiatura: Tak
o Interfejsy bezprzewodowe: IrDA, Bluetooth, WLAN
o Procesor: Samsung S3C2442A 400 MHz
o Pamięć RAM (MB): 64 MB SDRAM
o Pamięć ROM (MB): 128 MB Flash ROM
o Java: Tak
o Klient e-mail: Tak
o Przeglądarka WAP, WWW: WAP i WWW
o Inne aplikacje: MS Office Mobile (Word, Excel, Outlook, powerPoint), MS
Explorer, MS Mediaplayer, MS Transcriber, MS Reader i wiele innych !!!
o Akumulator (typ): Li-Ion
o Pojemność akumulatora (mAh): 1350 mAh
o Waga (g): 176 g
o Wysokość (mm): 112,5 mm
o Szerokość (mm): 58 mm
o Głębokość (mm): 22 mm
o Skład zestawu: smartphone, zasilacz sieciowy, kabel synchronizacyjny,
futerał, słuchawki, CD z aplikacjami, instrukcja obsługi
o Wyposażenie standardowe: Wbudowany odtwarzacz MP3 i dyktafon
cyfrowy
o Dodatkowe informacje: gniazdo kart pamięci microSD ; 2 kamery (jedna o
rozdzielczości 2MPx)
o Okres gwarancji (miesięcy): 24 miesiące.
Dziękujemy firmie Passus Sp. z o.o za dostarczenie sprzętu do testów.