Reklama

Cały świat wierzy w czary. To bardziej popularne niż mogłoby się wydawać

Około miliarda ludzi w 95 krajach wierzy w czary. A i ta liczba z pewnością jest nie tylko zaniżona ale również zmienna w zależności od miejsca.

Według najnowszego badania wiara w czary jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Choć niemal wszędzie ludzie wierzą w jakąś ich formę, to lokalne rozpowszechnienie wydaje się  być bardzo zróżnicowane.

Globalne badania prowadzone przez niemal dekadę

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane 23 listopada 2022 r., wskazują na duże zróżnicowanie wierzeń. Przykładowo w Szwecji, tylko 9 proc. uczestników badania deklarowało wiarę w czary, a w Turcji ten wskaźnik wyniósł aż 90 proc.

Wcześniej prowadzone badania dotyczyły wierzeń w czary w różnych częściach świata, ale nigdy nie była to ilość danych pozwalająca na globalne ujęcie tematu. Gershman  opracował ankiety, które w latach 2008 - 2017 były wypełniane przez 140 tys. osób z całego świata. Oczywiście, samodzielne przeprowadzenie tak szeroko zakrojonych badań nie byłoby możliwe, w związku z czym skorzystano z usług profesjonalnych grup badawczych, w tym Pew Research Center.

Reklama

W odniesieniu do całej populacji przekładałoby się to na około 1 miliard ludzi. Badanie wykazało, że na poziomie indywidualnym ludzie z wyższym wykształceniem i bezpieczeństwem ekonomicznym rzadziej wierzyli w czary.

Jak można wykorzystać wyniki badań?

Choć mogłoby się wydawać, że wyniki badań pozostaną zwykłą ciekawostką, to mają praktyczne zastosowanie. Po pierwsze, przekonania związane z wiarą wciąż prowadzą w niektórych miejscach do konfliktów, a lepsze zrozumienie tych przekonań - i ich kontekstu społecznego - może pomóc w ochronie kobiet oskarżonych o czary. Zrozumienie wierzeń związanych z czarami może mieć również kluczowe znaczenie dla rządów, naukowców lub grup pomocowych próbujących pomóc lokalnej ludności, lub z nią współpracować.

Nadal potrzebne są dalsze badania, aby uzyskać prawdziwie globalną perspektywę na wierzenia w czary. Pomimo szerokiego zakresu nowe badanie ma pewne ograniczenia, takie jak brak danych z Chin i Indii, dwóch najbardziej zaludnionych krajów planety.

Źródło: Gershman B (2022) Witchcraft beliefs around the world: An exploratory analysis. PLoS ONE 17(11): e0276872. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0276872

Przeczytaj także:

Jeździsz autobusami miejskimi, metrem lub tramwajem? Uważaj, w godzinach szczytu zwalnia w nich czas

Przeciwbólowe działanie marihuany to ściema? Skuteczność na poziomie placebo

Peru: Ten fresk uważany był za zwykłą legendę, a oni naprawdę go znaleźli!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czary

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy