Ciała osób z chorobami psychicznymi są biologicznie starsze niż ich rzeczywisty wiek

Według nowych badań zaprezentowanych podczas Europejskiego Kongresu Psychiatrii w Paryżu, ciała osób z chorobami psychicznymi mogą być biologicznie starsze niż ich rzeczywisty wiek.

Choroby psychiczne postarzają nas fizycznie. Naukowcy znaleźli dowód
Choroby psychiczne postarzają nas fizycznie. Naukowcy znaleźli dowód123RF/PICSEL

Nowe badanie przeprowadzone przez King’s College London sugeruje, że osoby z historią takich chorób, jak depresja, choroba afektywna dwubiegunowa lub zaburzenia lękowe, mają we krwi sygnały wskazujące, że są starsze niż ich faktyczny wiek - na przykład osoby z chorobą afektywną dwubiegunową miały markery krwi wskazujące, że były ok. dwóch lat starsze niż ich wiek chronologiczny.

Problemy ze zdrowiem psychicznym postarzają nas fizycznie

Badacze przyjrzeli się danym dotyczącym 168 różnych metabolitów krwi pochodzących od ponad 110 tys. uczestników brytyjskiego Biobank, a następnie połączyli te dane z informacjami o chorobach psychicznych. Szybko okazało się, że choroby psychiczne postarzają nas fizycznie, tj. chorujące na nie osoby, mają profil metabolitów starszy, niż można byłoby się spodziewać w ich wieku.

Obecnie możliwe jest przewidywanie wieku ludzi na podstawie metabolitów krwi. Odkryliśmy, że przeciętnie osoby, które w ciągu swojego życia chorowały psychicznie, miały profil metabolitów, który sugerował, że są starsze niż ich faktyczny wiek
tłumaczą badacze.

Zdaniem naukowców ich odkrycie w pewnym stopniu wyjaśnia, dlaczego osoby z problemami w zakresie zdrowia psychicznego żyją zwykle krócej i cierpią z powodu większej liczby chorób związanych z wiekiem niż populacja ogólna.

Jak twierdzą, trudno w ten sposób wyjaśnić całą różnicę w stanie zdrowia i oczekiwanej długości życia między osobami z problemami psychicznymi a populacją ogólną, ale to przyspieszone starzenie biologiczne może być ważnym czynnikiem.

Jeśli uda nam się wykorzystać te markery do śledzenia starzenia biologicznego, może to zmienić sposób, w jaki monitorujemy zdrowie fizyczne osób z chorobami psychicznymi i jak oceniamy skuteczność interwencji mających na celu poprawę zdrowia fizycznego
podsumowują badacze.
Przynoszą słodycze i papierosy. Ukraińcy opłakują swoich zmarłychAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas