Coraz bliżej stworzenia "płaszcza niewidzialności"

​Naukowcy odkryli, że wykorzystanie tlenku molibdenu(VI) może być przydatne do zastąpienia drogich i trudnych w produkcji metamateriałów. Mimo iż brzmi to jak pomysł rodem z filmu SF, stworzenie "płaszcza niewidzialności" jest możliwe - jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu.

Do tej pory technologie stealth i te zapewniające jakąś formę "niewidzialności" lub będąc precyzyjnym - niewykrywalności - opierały się na metamateriałach - specjalnie zaprojektowanych materiałach, które nie występują w przyrodzie. Mogą one rozpraszać światło w taki sposób, aby tworzyć efekt niewidzialności. 

Badania przeprowadzone przez uczonych z Xiamen University, pod kierownictwem Huanyanga Chena, odkrył, że wykorzystanie tlenku molibdenu(VI) (MoO3) może być lepszym pomysłem niż bazowanie na metamateriałach. MoO3 ma unikalne właściwości pozwalające na kontrolowanie przepływu energii.

Przeprowadzone symulacje wykazały, że arkusze MoO3 zwinięte w cylindry zastąpią metamateriały generując efekt elektromagnetycznej niewidzialności. Tlenek molibdenu(VI), podobnie jak tlenek wanadu(V), mogą posłużyć za podstawę nowej optyki, pozwalając na stworzenie urządzeń fotonicznych następnej generacji, w tym ulepszone systemy obrazowania i detekcji w podczerwieni.

Reklama

Optyka transformacyjna to gorący temat w fizyce w ostatnich dekadach dzięki odkryciu, że droga światła przez ośrodek ciągły może być taka sama jak przez zakrzywioną przestrzeń (po przeprowadzeniu transformacji współrzędnych). Dzięki temu można manipulować światłem podczas jego przechodzenia przez materiał, co prowadzi do powstania nowych urządzeń optycznych, jak choćby "płaszcz niewidzialności". Mowa o materiale maskującym, który może pokryć obiekt i zakrzywić światło wokół niego, sprawiając niemal, że znika.

- Po raz pierwszy materiały 2D zostały użyte do transformacji urządzeń optycznych. Zazwyczaj potrzebujemy metamateriałów, ale nowe podejście jest znacznie prostsze. Obecnie przeprowadzamy eksperymenty poprzez zwijanie MoO3, a wyniki tych eksperymentów powinny pojawić się bardzo szybko - powiedział Chen.

Pierwszym zastosowaniem dla wyników nowych badań może być duży koncentrator energii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niewidzialność | metamateriały | stealth
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy