Czas zbiorów w kosmosie? Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowali pomidory

Pomidory wyglądają normalnie, ale urosły w warunkach braku grawitacji. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dobiega końca ważny eksperyment dla przyszłego lotu na Marsa. Już wiadomo, że na orbicie można hodować warzywa.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowali pomidory. Mają smakować jak te, które rosną na Ziemi.
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wyhodowali pomidory. Mają smakować jak te, które rosną na Ziemi.East News

Sprawa żywności i wody jest kluczowa podczas długich podróży kosmicznych. NASA od samego początku istnienia stacji ISS prowadzi eksperymenty z hodowlą roślin w kosmosie. Przyszli astronauci lecący na Marsa będą musieli sami uprawiać warzywa potrzebne do ich diety. Już wiadomo, że jest to możliwe.

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) trwa unikalny eksperyment Veggie związany z próbą stworzenia własnej żywności. Wśród warzyw hodowanych w ramach programu botaniki kosmicznej XROOTS są także zwykłe, ziemskie pomidory.

Astronauta NASA i inżynier pokładowy Frank Rubio poinformował kontrolę lotów w Houston, że przygotowuje się do pierwszych zbiorów w kosmosie. Warzywa wyhodowane na orbicie zostaną sprawdzone pod kątem tego, czy zachowały wartości odżywcze. 

Hodowanie roślin w kosmosie jest konieczne, aby umożliwić dłuższe i bardziej autonomiczne misje kosmiczne. Rośliny stanowią podstawę żywienia dla ludzi na Ziemi, a ich obecność w kosmosie może mieć pozytywny wpływ na astronautów także z powodów psychologicznych. 

Rośliny w kosmosie? Jest kilka problemów

Pierwszym wyzwaniem jest brak grawitacji. W takich warunkach rośliny rosną w sposób chaotyczny i nieprzewidywalny. NASA opracowała specjalne pojemniki, w których możliwa jest hodowla roślin.

Rośliny muszą być hodowane w zamkniętych systemach, w których dostępne są odpowiednie warunki do fotosyntezy, takie jak światło, woda i składniki odżywcze.

Największym problemem jest promieniowanie kosmiczne. Rośliny są narażone na szkodliwe działanie promieniowania kosmicznego, które może powodować mutacje genetyczne i uszkodzenia komórek. Należy więc wybrać odpowiednie gatunki roślin, które są bardziej odporne na promieniowanie.

Hodowanie roślin w kosmosie będzie kluczowe dla misji NASA lotu na Marsa. Rośliny mogą stanowić podstawę żywienia dla astronautów, co zmniejsza koszt transportu żywności na pokładzie statków kosmicznych. Obecność roślin na pokładzie może działać bardzo pozytywnie na psychikę astronautów, co jest szczególnie ważne podczas bardzo długich misji.

NASA przeprowadzała wiele eksperymentów związanych z hodowaniem roślin w kosmosie. W ramach programu Veggie astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej hodowali już m.in. sałatę, rzodkiewkę, bazylię i groszek. W 2015 roku astronauci zjedli pierwszą sałatę wyhodowaną w kosmosie. Zapewniali, że smakowała jak ta, która urosła na Ziemi.

Od 2018 roku NASA prowadzi również program Advanced Plant Habitat, który jest bardziej zaawansowanym systemem hodowli roślin w kosmosie. W ramach tego programu mają hodować m.in. pomidory, papryki i zboża.

Z hodowlą roślin w kosmosie eksperymentowali także Rosjanie. Kosmonauci utworzyli mały ogród warzywny na pokładzie stacji kosmicznej Sojuz 7. W 1982 roku załoga zdołała zebrać pierwsze plony, składające się z kilku pomidorów, ogórków i sałaty.

Przynoszą słodycze i papierosy. Ukraińcy opłakują swoich zmarłychAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas