Czy grozi mi zawał? Wystarczy jeden włos i już wszystko wiadomo

Nowe badanie ujawnia, że ​​poziom obecnych we włosach glukokortykoidów, czyli hormonów steroidowych wydzielanych w odpowiedzi na stres, może wskazywać osoby narażone na choroby sercowo-naczyniowe w przyszłości.

Nowe badanie ujawnia, że ​​poziom obecnych we włosach glukokortykoidów, czyli hormonów steroidowych wydzielanych w odpowiedzi na stres, może wskazywać osoby narażone na choroby sercowo-naczyniowe w przyszłości.
Naukowcy potrafią ocenić ryzyko chorób serca na podstawie... włosów! /123RF/PICSEL

Pokaż mi swoje włosy, a powiem, czy powinieneś obawiać się zawału mięśnia sercowego... choć brzmi to trochę jak "wróżka prawdę ci powie", to mamy do czynienia z nowym badaniem holenderskich naukowców, które przynosi zaskakującą metodę oceny ryzyka przyszłych chorób układu krążenia. Jak możemy przeczytać w opublikowanej przez European Association for the Study of Obesity informacji prasowej:

Poziom kortyzolu we włosach nowym biomarkerem

Warto tu zaznaczyć, że naukowcy coraz częściej wykorzystują poziomy kortyzolu we włosach, a także jego nieaktywnej postaci, kortyzonu, jako biomarkerów reprezentujących skumulowaną ekspozycję na glukokortykoidy w poprzednich miesiącach. Wcześniejsze badania pokazały, że wpływają one na metabolizm i dystrybucję tłuszczu w organizmie, jednak niewiele badań dotyczyło ich poziomów oraz chorób układu krążenia (CVD - ang. cardiovascular diseases).

Reklama

Zespół badaczy Erasmus University Rotterdam postanowił to zmienić, skupiając się na analizie poziomów kortyzolu i kortyzonu w 6341 próbkach włosów dorosłych mężczyzn i kobiet w wieku 18 lat i starszych (badanie zostało skorygowane o czynniki, o których wiadomo, że są powiązane ze zwiększonym ryzykiem, w tym wiek, płeć, obwód talii, palenie tytoniu, ciśnienie krwi i cukrzycę typu 2).

Uczestników obserwowano średnio przez 5-7 lat, aby ocenić długoterminowy związek między poziomami kortyzolu i kortyzonu a incydentami CVD - w tym przedziale czasowym wystąpiły w sumie 133 zdarzenia CVD.

Jak pokazały wyniki, osoby z wyższym długotrwałym poziomem kortyzonu były dwukrotnie bardziej narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe, jak udar lub zawał serca, a prawdopodobieństwo to wzrosło ponad trzykrotnie u osób w wieku 57 lat lub młodszych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: włosy | kortyzol

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy