Czy naszej planecie groziło "przetyranozaurowienie"? Po Ziemi chodziły miliardy tych gadów

Nowe szacunki naukowców sugerują, że przed wyginięciem po Ziemi chodziło znacznie więcej tyranozaurów, niż dotychczas myślano. Czy rzeczywiście było ich zbyt dużo? A może miało to wpływ na samo ich wyginięcie?

Chyba nie ma nikogo, kto nie słyszałby o tym ogromnym, dwunożnym mięsożercy, jakim był tyranozaur. Naukowcy postanowili ponownie przeliczyć, ile osobników wędrowało po Ziemi. Nowe badania ujawniły, że łącznie w historii naszej planety istniało niemal 1,7 miliarda tych gigantów.

Na Ziemi żyło mniej tyranozaurów

Najnowsze szacunki są pokłosiem badań z 2021 roku, które oszacowały liczbę tyranozaurów na 2,5 miliarda osobników, żyjących między 68 a 65,5 miliona lat temu. Jednak Eva Griebeler, ekolog ewolucyjny z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji w Niemczech uważa, że autorzy tamtej pracy przeoczyli pewne dane, co sprawiło, że przeszacowali ich liczbę.

Reklama

Model stworzony przez zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wskazywał, że każde pokolenie tyranozaurów składało się z około 20 tysięcy osobników, a w ciągu 2,5 miliona lat ich istnienia było około 125 tysięcy pokoleń, co daje łącznie wspomnianą liczbę 2,5 miliarda.

Wśród wielu zmiennych, które model uwzględniał, szczególną uwagę naukowców zwrócił wskaźnik przeżywalności, możliwość składania jaj przez "króla" gadów oraz liczba dinozaurów, które żyły w tym czasie. Uważali oni, że te wartości były zbliżone raczej do współczesnych gadów i ptaków. Uwzględniając te, poprawki model ujawnił, że każde pokolenie tyranozaurów liczyło około 19 tysięcy osobników, a pokoleń było "tylko" około 90 tysięcy. To daje ostateczny wynik na poziomie 1,7 miliarda tyranozaurów, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Choć te liczby robią wrażenie, wydaje się jednak, że ówczesnej Ziemi nie groziło "przetyranozaurowienie".

1,7 miliarda tyranozaurów to bardzo dużo, gdzie są więc ich kości?

Zastanawianie się nad liczebnością tyranozaurów jest jak szacowanie gwiazd we wszechświecie. Czy te szacunki są rzeczywiste? Być może za jakiś czas pojawią się badacze, którzy stworzą dokładniejszy model lub przy użyciu istniejącego uzyskają inne dane. Ale niezależnie od tego, pojawia się niezwykle interesujące pytanie. Gdzie są te wszystkie kości?

Zakładając, że nowe szacunki są prawdziwe, dotychczas znaleźliśmy zaledwie 0,0000002 proc. szczątków. Niestety obecnie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie, to jedna z kwestii, które wymagają kolejnych badań.

Tyranozaur był największym żyjącym gadem na Ziemi

Jeden z najbardziej znanych dinozaurów mierzył niemal 13 metrów i ważył około 8,9 tys. kilogramów.  Zajmował obszar dzisiejszej Ameryki Północnej i Azji (pokrywającej się w przybliżeniu z obszarem Rosji i Chin). Tyranozaur był jednym z ostatnich dinozaurów, który wyginął podczas wielkiego wymierania kredowego, kiedy wyginęło około 75 procent gatunków roślin i zwierząt żyjących na Ziemi. Przewiduje się, że w Ziemię wówczas uderzyła masywna planetoida To koniec mezozoiku i początek kenozoiku - ery, która trwa po dziś dzień.  

Źródło: Eva M. Griebeler, Vital statistics, absolute abundance and preservation rate of Tyrannosaurus rex, 18 kwietnia 2023, Paleontology, vol. 66, https://doi.org/10.1111/pala.12648

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tyranozaur
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy