Czy nocny marek może stać się rannym ptaszkiem?

Męczy cię perspektywa wstawania rano do pracy, gdy najlepiej czujesz się i pracujesz wieczorem, a spać chodzisz późno w nocy? Nic dziwnego! Nie wszystko jednak stracone i nie oznacza to, że do końca życia będziesz chodzić niewyspany. Jak sugerują eksperci, ten styl życia da się zmienić.

Czy nocny marek może stać się rannym ptaszkiem?
Czy nocny marek może stać się rannym ptaszkiem?Sander Sammy Unsplash

Jak sądzą naukowcy, jeśli włożymy w to odpowiednio dużo pracy, nawet z nocnego marka możemy przekształcić się w rannego ptaszka. To jednak nie wykreśli całkowicie problemu i niekoniecznie zadziała na wszystkich, bowiem predyspozycja genetyczna nadal w nas pozostanie - sukces zależny jest od naszych genów i silnej woli. Zmiany możemy wprowadzić w ramach zachowań, które wpływają na sen.

Co zrobić, aby wcześniej wstawać?

Pierwszą i najważniejszą zmianą, jaką zalecają naukowcy, jest kontrolowanie naturalnego cyklu dnia i rodzaju światła, jakie widzimy codziennie rano i wieczorem. Gdy dzwoni budzik, wystawiajmy się na działanie naturalnego światła, jeśli to możliwe. Wieczorem natomiast unikajmy silnego oświetlenia - zdecydowanie lepiej podziała lampka nocna.

Jak wykazują analizy, nocne marki są bardziej skłonne do późnego spożywania posiłków, pomijania śniadań, jedzenia mniejszej ilości warzyw i picia więcej ilości kofeiny oraz alkoholu. Tego typu praktyki zdecydowanie nie pomagają we wcześniejszym zasypianiu, jeśli więc chcemy coś zmienić, przyjrzyjmy się swoim nawykom żywieniowym.

Istotnym aspektem może być również zrezygnowanie z używania smartfonów czy komputerów niedługo przed snem. Poza szkodliwym niebieskim światłem, jesteśmy wtedy wystawieni na nadmierne konsumowanie treści, które regularnie nas pobudzają i stymulują, uniemożliwiając wyciszenie.

Dobrym pomysłem jest także stopniowe przystosowanie się do wcześniejszego wstawania. Jeśli tylko mamy taką możliwość, nie trzeba od razu podejmować radykalnych kroków - budzenie się o 20-30 minut wcześniej pomoże nam w łatwy sposób przygotować się do wcześniejszego wstawania.

Naukowcy mówią też o korzystnym wpływie ćwiczeń dla ogólnego zdrowia oraz dobrego snu. Zalecają jednak, aby wykonywać je rano lub wczesnym popołudniem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas