Delfiny także eksperymentują z narkotykami

Do używania narkotyków skłonności mają nie tylko ludzie, lecz także niektóre zwierzęta. Z substancjami odurzającymi eksperymentują zarówno zwierzęta lądowe, jak i młode delfiny, które wykorzystują swoją inteligencję w zaskakujący sposób.

Delfiny wymyśliły sposób, jak sprowokować ryby do uwolnienia narkotyku...
Delfiny wymyśliły sposób, jak sprowokować ryby do uwolnienia narkotyku...East News

Źródłem odurzenia młodych delfinów nie są rośliny psychotropowe, ale inne zwierzęta. Brytyjscy filmowcy ze stacji BBC zaobserwowali, że dojrzewające delfiny chwytają niektóre ryby z rodziny rozdymkowatych (Tetraodontidae), które słyną z tego, że jeśli zostaną sprowokowane, uwalniają neurotoksynę.

Mniej niż mała ilość jadu

Duża ilość wspomnianej wyżej toksyny może sparaliżować, a nawet zabić człowieka. W mniejszych dawkach może mieć działanie narkotyczne. Najwyraźniej delfiny wymyśliły sposób, jak sprowokować te ryby do uwolnienia odpowiedniej ilości toksyny. Po lekkim nadgryzieniu ryby delfiny zaczynają zachowywać się jak na rauszu.

Młode delfiny eksperymentują z czymś, o czym wiemy, że jest odurzające, mówi Rob Pilley, zoolog, który pracował jako producent serialu dokumentalnego. Po ugryzieniu ryby rozdymkowatej zaczęły zachowywać się nietypowo. Były pobudzone. Pływały z nosem przy powierzchni, jakby były zafascynowane własnym odbiciem, dodał Pilley.

Tania sensacja?

Nie wszyscy eksperci zgadzają się z takim podsumowaniem badań. Przeciwnikiem tej teorii jest np. Justin Gregg, który w swoim badaniu zajmuje się między innymi społecznymi zachowaniami delfinów. Jest również autorem książki Are Dolphins Really Smart?. Według niego stwierdzenie, że delfiny celowo zajadają się toksycznymi rybami, aby osiągnąć efekt halucynogenny, jest tylko tanią sensacją, która miała zwiększyć oglądalność brytyjskiego dokumentu.

Twierdzi, że delfiny w prezentowanym filmie nie przymykają oczu, bo są odurzone, ale mrużą ją przed jasnym światłem. Diana Reiss, profesor psychologii z Hunter College, zajmująca się badaniem percepcji i komunikacji delfinów.

Mogę z pewnością stwierdzić, że delfiny, nawet gdy nie są odurzone, także są zafascynowane swoimi odbiciami. Innymi słowy, jest to dość typowe zachowanie delfinów, a nie przejaw działania środków halucynogennych.

A. Lato

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas