Dlaczego gubimy znaczenie słowa po wielokrotnym powtarzaniu?

Czasami zdarza się, że gdy raz za razem powtarzamy jakieś słowo bądź wyrażenie, jego znaczenie dla naszego mózgu zaczyna się zacierać. Jest to zjawisko psychologiczne szerzej opisane przez Leona Jakobovitsa Jamesa. Na czym polega ten proces?

Szybkie powtarzanie słowa sprawia, że gubimy znaczenie
Szybkie powtarzanie słowa sprawia, że gubimy znaczenie123RF/PICSEL

Termin satiacja semantyczna został przypisany do tego zjawiska przez Leona Jakobovitsa James, który w swojej pracy naukowej użył go po raz pierwszy w tym znaczeniu. Wcześniej tym mianem określano po prostu zmęczenie psychiczne.

Na czym polega zjawisko satiacji semantycznej

Naukowiec wyjaśnia to zjawisko w następujący sposób. W związku z tym, że monotonnie powtarzamy jakieś słowo werbalnie, wzbudza ono w korze mózgowej specyficzną część neuronów, które odpowiadają za znaczenie słowa. Gdy szybko powtarzamy werbalnie słowo, powoduje to wykonanie czynności obwodowych i czuciowo-ruchowych oraz aktywację ośrodka układu nerwowego, w związku z czym następuje zahamowanie reaktywne.

Reakcje stają się coraz wolniejsze za każdym powtórzeniem i dochodzi do chwilowego zaćmienia znaczenia powtarzanego wyrazu. Znaczenie wiąże się z tym, że to, co rejestrujemy naszymi zmysłami, łączy się w mózgu z jakimś symbolem. Jeżeli znamy jakieś słowo, a nie znamy jego desygnatu, jest ono dla nas puste.

Badania nad satiacją semantyczną

Jakobovits prowadził różne eksperymenty mające na celu demonstrację efektu zjawiska w różnych czynnościach kognitywnych. Między innymi skupił się na ocenie słów i kształtów prezentowanych raz za razem w krótkim czasie. Badani powtarzali słowa werbalnie i grupowali je, tłumaczyli słowa na jeden z dwóch wybranych języków oraz podpisywali numerami po wypowiedzeniu ich.

Za każdym razem uczestnicy badania powtarzali słowo lub numer przez kilka sekund, a następnie wykonywali czynność związaną z danym słowem. Eksperyment pokazał, że szybkie wielokrotne powtarzanie danego słowa przed wykonaniem czynności z nim związanej, komplikowało zadanie. Co ciekawe zjawisko satiacji semantycznej znajduje zastosowanie w profilaktyce leczenia jąkania. Dzięki temu zmniejsza się odczucie negatywnych emocji i stresu wywołanych mową.

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas