Dlaczego pterozaury latały? Naukowcy rozszyfrowali zagadkę

Pterozaury były pierwszy kręgowcami, które były zdolne do lotu. Wzbiły się w powietrze na długo przed ptakami czy nietoperzami. Dlaczego gady latały i jak to stało się możliwe? Naukowcy szukali odpowiedzi na to pytanie od dawna i nowe informacje na ten temat ustaliła paleontolog Natalia Jagielska.

Dlaczego pterozaury latały? Naukowcy rozszyfrowali zagadkę.
Dlaczego pterozaury latały? Naukowcy rozszyfrowali zagadkę.mrgansoPixabay.com

Pterozaury to gady, które wzbiły się w powietrze jako pierwsze wśród kręgowców. Pierwsze z nich żyły na Ziemi około 215 mln lat temu, a więc w triasie, czyli najstarszym okresie ery mezozoicznej. Przez lata naukowcy zastanawiali się nad tym, jak te gady były w stanie latać.

Naukowcy rozszyfrowali zagadkę latających pterozaurów

Pterozaury miały pewne cechy, które z pewnością ułatwiały im latanie. To puste w środku kości czy pewne opierzenie występujące u wybranych gatunków. Grupa naukowców postanowiła sprawdzić, co tak naprawdę zdecydowało o tym, że wyścig o przestworza został wygrany właśnie przez te gady.

Paleontolog z Uniwersytetu w Edynburgu Natalia Jagielska wraz z własnym zespołem zbadała liczne szczątki pterozaurów. W trakcie badań przyjrzano się z bliska ponad 100 skamielinom tych gadów. Wśród nich znalazły się cztery okazy, które w świetle UV fluoryzowały na różowo i biało. To oznacza, że zachowały w niewielkim stopniu tkanki miękkie.

Pterozaury miały pewne cechy, które umożliwiały im latanie.Jagielska et al., bioRxiv, 2024materiał zewnętrzny

Badania wykazały, że pterozaury miały pewną cechę, która umożliwiała im latanie. To sztywność łopatek ogonowych, które mają kształt rombu. Uczeni uważają, że było to bardzo pomocne w trakcie sterowania w locie.

Utrzymanie sztywności łopatki ogonowej miało kluczowe znaczenie we wczesnym locie pterozaurów, ale nie jest jasne, w jaki sposób zostało to osiągnięte, zwłaszcza że późniejsze pterozaury utraciły łopatki. Poza tym nie ma ich u ptaków i nietoperzy.
wyjaśnia paleontolog Natalia Jagielska

Dobrze zachowane pterozaury są rzadkością

Badania na pterozaurach są utrudnione ze względu na ich budowę. Puste w środku kości sprawiają, że znalezienie dobrze zachowanych skamielin jest rzadkością w porównaniu do dinozaurów.

Uczeni twierdzą również, co wynika z badań opartych na obrazowaniu, że łopatki ogonowe pterozaurów prawdopodobnie miały na końcu coś przypominającego "mięsiste fałdy". Wykształcenie tego typu struktur również pomogło w lataniu.

W ramach ciekawostki warto dodać, że niedawno odkryto nowy gatunek pterozaura i był to prawdziwy gigant. Skamieniałości gada sprzed ponad 100 mln lat wykazały, że miał on rozmiary niewielkiego samolotu. Haliskia peterseni, bo tak nazwano zwierzę, miał rozpiętość skrzydeł sięgającą 4,6 m i był drapieżnikiem.

Wypadek myśliwca szkoleniowego. Ekspert o możliwych przyczynach katastrofyPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas