Dlaczego samce myszy boją się bananów? Przypadkowe odkrycie naukowców
Nowe badania wykonane przez naukowców z McGill University w Montrealu ujawniły niezwykły fakt – samce myszy bardzo się stresują, wręcz boją się, gdy są w pobliżu bananów. Ma to związek z octanem n-pentylu.
Do niecodziennego odkrycia doszło, kiedy naukowcy badali wzrost poziomu stresu u samców myszy, gdy są w pobliżu ciężarnych lub karmiących samic.
W badaniach zauważono, że zmiany hormonalne u samców były związane z octanem n-pentylu, który znajduje się w moczu samicy i który nadaje bananom ich charakterystyczny zapach.
"Cała sprawa była zaskoczeniem, ponieważ tego nie szukaliśmy, znaleźliśmy to przez przypadek. Ciężarne samice były trzymane w naszym laboratorium do kolejnego eksperymentu, a jeden z naszych studentów zdał sobie sprawę, że samce zaczęły się dziwnie zachowywać."
Czy banan może stresować myszy?
Zespół naukowców zaczął zastanawiać się, czy octan n-pentylu pochodzący z innego źródła, niż mocz samic i banany, może wywołać u samców podobną reakcję. Zakupili oni olej bananowy i namoczyli w nim zwykłe waciki, które potem umieścili w klatkach samców myszy.
Okazało się, że poziom stresu u zwierzać znacznie wzrósł. Naukowcy uważają, że jest to związane z napięciem, którego doświadczają "w konfrontacji z potencjalną bitwą". Naukowcy uważają, że octan n-pentylu w moczu ciężarnych lub karmiących samic może "sygnalizować potencjalną agresję matczyną", która ma na celu obronę swojego potomstwa przed atakiem ze strony samców.
Naukowcy stwierdzili również, że ekspozycja na mocz lub olej bananowy ma działanie przeciwbólowe u samców myszy, jednocześnie zmniejsza ich wrażliwość na ból.
Odkrycie to, jest nową formą chemosygnalingu u zwierząt. Te badania zapewniają wgląd w "niewidzialne kanały" komunikacji. Zwierzęta rozmawiają ze sobą na więcej sposobów, niż wcześniej sądziliśmy.