Dobrze, że Słońce tak nie potrafi. Gwiazda emituje groźne superrozbłyski

Plamy słoneczne, koronalne wyrzuty masy czy obfitość rozbłysków - Słońce jest ostatnimi czasy nieco bardziej aktywne, co sugeruje, że zmierza właśnie do maksimum swojego aktualnego cyklu. To jednak nic w porównaniu z tym, co dzieje się w układzie podwójnym gwiazd V1355 Orionis... na nasze szczęście.

Dobrze, że Słońce tak nie potrafi. Ta gwiazda emituje rekordowe superrozbłyski
Dobrze, że Słońce tak nie potrafi. Ta gwiazda emituje rekordowe superrozbłyski National Astronomical Observatory of Japandomena publiczna

Wygląda na to, że nie powinniśmy narzekać na rozbłyski słoneczne, które czasem wywołują na Ziemi burze geomagnetyczne, bo choć zakłócają działanie naszej technologii, jak sieci komunikacyjne, energetyczne czy satelity, to mogło być dużo gorzej. Wystarczy spojrzeć na układ podwójny V1355 Orionis, klasyfikowany jako gwiazdy typu RS Canum Venaticorum, czyli gwiazdy podwójne o silnej aktywności chromosferycznej. Ma on zarówno gwiazdę typu widmowego G, jak i gwiazdę typu widmowego K, która okresowo emituje superrozbłyski.

Rozbłyski słoneczne to przy tym niewinna zabawa

Są one średnio dziesięć razy większe niż największy rozbłysk słoneczny, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na Słońcu. Takie potężne rozbłyski mogą mieć zdecydowanie gorsze skutki, jak wpływ na ewolucję pobliskich planet i ich atmosfer, a jeśli są wystarczająco silne, mogą nawet zniszczyć na nich życie. Nic więc dziwnego, że zrozumienie rozbłysków na gwiazdach i ich przyczyn jest dla naukowców bardzo ważne.

Artystyczna wizja układu podwójnego V1355 Orionis z gwiazdą emitującą superrozbłyskiNational Astronomical Observatory of Japandomena publiczna

To właśnie z tego powodu zespół astronomów Uniwersytetu w Kioto monitoruje układ podwójny V1355 Orionis za pomocą Teleskopu Seimei i satelity TESS (ang. Transiting Exoplanet Survey Satellite). Pozwoliły one uchwycić ostatnio jeden z najpotężniejszych wyrzutów ze wspomnianej gwiazdy, który rozpoczął się od masywnej protuberancji.

Zespołowi udało się uchwycić superrozbłysk za pomocą ciągłych obserwacji w wysokiej rozdzielczości czasowej. Analiza danych pokazuje, że superrozbłysk powstał w wyniku zjawiska znanego jako erupcja protuberancji
czytamy w komunikacie uniwersytetu.

Prędkość erupcji szacowana jest na co najmniej 990 kilometrów na sekundę, co znacznie przekracza prędkość ucieczki dla tej gwiazdy wynoszącą 347 km/s, a koronalny wyrzut masy wyniósł w kosmos biliony ton materii.

Wyniki tych obserwacji wskazują zdaniem badaczy na potrzebę intensywniejszego modelowania i symulacji protuberancji na tego typu gwiazdach, aby lepiej zrozumieć, ile masy gwiazda traci przez nie i związane z nimi koronalne wyrzuty. I nie chodzi tu już tylko o superrozbłyski w układach typu V13555 Orionis, ale i mechanizmy odpowiedzialne za protuberancje i rozbłyski na Słońcu.

Petros Psyllos o sztucznej inteligencji: Każda technologia jest obosiecznaRMF FMRMF
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas