Ekstremalnie Wielki Teleskop nabiera kształtów
Ekstremalnie Wielki Teleskop to największy teleskop świata, który budowany jest na pustyni Atakama. ELT to potężne obserwatorium, które ma zostać uruchomione za kilka lat. ESO udostępniło nowe zdjęcia, które pokazują postępy prac. Extremely Large Telescope otrzymuje obecnie specjalną powłokę ochronną.
Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) to największe na świecie obserwatorium, które pozwoli na prowadzenie badań w świetle widzialnym i podczerwonym. Placówka jest budowana na górze Cerro Armazones na pustyni Atakama w Chile. Jak postępują prace?
Ekstremalnie Wielki Teleskop na nowych zdjęciach ESO
Prace nad potężnym obserwatorium trwają już kilka lat i Ekstremalnie Wielki Teleskop zaczyna nabierać kształtów. ESO udostępniło nowe zdjęcia z placu budowy, które zrobiono w tym miesiącu. Te ukazują nam, że realizacja przedsięwzięcia odbywa się w dobrym kierunku.
Zdjęcia udostępnione przez Europejskie Obserwatorium Południowe, którego członkiem jest także Polska, pokazują nam, że główna konstrukcja ELT jest gotowa. Obecnie umieszczane są elementy powłoki ochronnej, która docelowo pokryje całą kopułę. Specjalne płyty aluminiowe pozwolą na chronienie delikatnej konstrukcji teleskopu przed surowymi warunkami panującymi na pustyni Atakama.
Część kopuły składa się z przesuwnego włazu, który będzie odsłaniany nocą. Pozwoli to na prowadzenie badań, co za dnia nie będzie możliwe. Wtedy drzwi będą zamykane, co pozwoli ochronić instrumenty ELT.
Teleskop ELT ma być gotowy za kilka lat
Jeśli uda się utrzymać dotychczasowy harmonogram prac nad ELT, to obserwatorium powinno zostać oddane w ręce astronomów już za kilka lat. Ekstremalnie Wielki Teleskop to potężna maszyna, która ma pozwolić na dokładniejsze badanie egzoplanet, czyli planet spoza Układu Słonecznego oraz zjawiska rozszerzalności wszechświata.
Sama kopuła ma 93 metry średnicy, czyli jest mniej więcej wielkości boiska piłkarskiego. Natomiast jej wysokość to 80 metrów. Ekstremalnie Wielki Teleskop dostanie ogromne lustro główne (M1) o średnicy aż 39 metrów, które ma składać się z 798 ceramicznych sześciokątnych segmentów. To wtórne (M2) będzie miało średnicę 4,25 metra. Docelowo ELT otrzyma także trzy mniejsze lustra, a więc finalnie ma ich mieć pięć.
M1 będzie największym lustrem w historii wszystkich teleskopów optycznych, które kiedykolwiek zbudowali ludzie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ELT zobaczy "pierwsze światło" w 2028 r.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!