Fram2. Start przełomowej w historii ludzkości misji SpaceX

Fram2 to przełomowa misja w kosmos, która zabierze ludzi nad oba bieguny Ziemi. To pierwszy raz w historii, gdy astronauci przelecą nad tymi regionami naszej planety. Załoga zostanie wyniesiona w kosmos rakietą Falcon 9 firmy SpaceX, która już czeka na start. W ramach Fram2 zaplanowano także ciekawe eksperymenty.

Fram2. Start przełomowej misji SpaceX w historii ludzkości.
Fram2. Start przełomowej misji SpaceX w historii ludzkości.SpaceXmateriały prasowe

SpaceX zrealizuje kolejną misję w kosmos, która będzie przełomową w historii ludzkości. W zeszłym roku w ramach Polaris Dawn odbył się pierwszy komercyjny spacer kosmiczny i astronauci polecieli najdalej od Ziemi od czasów programu księżycowego Apollo. W ramach Fram2 zostaną osiągnięte kolejne cele podczas eksploracji kosmosu.

Kiedy start rakiety SpaceX z misją Fram2?

Misja Fram2 rozpocznie się od wyniesienia czwórki astronautów w kosmos, którzy spędzą na orbicie okołoziemskiej kilka dni. Start odbędzie się ze stanowiska 39A na Florydzie, z którego w przeszłości startowały misje na Księżyc. Falcon 9 firmy SpaceX wraz z kapsułą załogową Crew Dragon "Resilience" znajduje się już na wyrzutni i czeka na wystrzelenie.

Kiedy odbędzie się start? Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie (głównie warunki pogodowe), to rakieta Falcon 9 z kapsułą zostanie wystrzelona w kosmos w godzinach wieczornych czasu wschodniego. W Polsce będzie wtedy godzina 3:46 w nocy.

Oczywiście SpaceX udostępni relację z tego wydarzenia i będzie je można oglądać na żywo w platformie X. Początek transmisji zaplanowano na godzinę 2:44 czasu w Polsce.

W ramach Fram2 astronauci polecą nad biegunami Ziemi

Misja Fram2 będzie przełomową w historii ludzkości, bo po raz pierwszy astronauci przelecą nad biegunami polarnymi Ziemi. Do tej pory nie był tam żaden człowiek. Także załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Stanie się to możliwe za sprawą ruchu statku po orbicie o nachyleniu 90 stopni. Pod tym względem rekordzistą do tej pory pozostaje radziecki Wostok 6 z 1963 r., który to poruszał się po orbicie o nachyleniu około 65 stopni.

Załoga Fram2 składa się z czwórki astronautów. Są to Chun Wang (dowódca), Eric Philips (pilot) oraz Rabea Rogge i Jannicke Mikkelsen (specjaliści misji). Nazwa misji wywodzi się od statku Fram, który ponad 100 lat temu badał rejony polarne Ziemi.

Misja Fram2 to również ciekawe eksperymenty

Załoga misji Fram2 nie tylko będzie mogła (jako pierwsza w historii) zobaczyć bieguny polarne Ziemi "z góry". Przy okazji przeprowadzi ciekawe eksperymenty naukowe, które towarzyszyły również astronautom biorącym udział w Polaris Dawn.

W planach jest przeprowadzenie ponad 20 eksperymentów. Wśród nich są m.in. badanie zorz polarnych z kosmosu, pierwsze zdjęcie rentgenowskie człowieka w warunkach mikrograwitacji czy… hodowla boczniaków. To pierwszy raz, gdy na orbicie okołoziemskiej będzie testowane hodowanie tych grzybów.

W ramach ciekawostki warto dodać, że będzie to już szósty lot pierwszego stopnia Falcona 9, który zabierze załogę Fram2 na orbitę. Natomiast kapsuła "Resilience" została wykorzystana już w trzech misjach. Były to Crew-1 na ISS oraz dwie w ramach programu Polaris (Inspiration4 i Polaris Dawn).

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat NewsPolsat News