Gra na instrumencie muzycznym poprawia zdolność mózgu do przetwarzania informacji i podnosi nastrój

Gra na instrumencie muzycznym pozytywnie wpływa na zdolności naszego mózgu do przetwarzania informacji obrazów i dźwięków oraz poprawia nastrój. Co ciekawe, wystarczy godzina ćwiczeń tygodniowo, aby efekt był zauważalny.

Gra na instrumencie muzycznym poprawia zdolności naszego mózgu do przetwarzania obrazów i dźwięków oraz może poprawić nastrój. Podczas badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Bath okazało się, że po 11 tygodniach lekcji grania na fortepianie przez zaledwie godzinę tygodniowo odnotowali znaczną poprawę w rozpoznawaniu audiowizualnych zmian w środowisku i zgłaszali mniej objawów depresji, stresu i niepokoju.

Gra na fortepianie przynosi korzyści w codziennych czynnościach

Podczas badania 31 dorosłych osób, które nie miały doświadczenia w grze na instrumentach muzycznych, podzielono na dwie grupy. Jedna z nich ćwiczyła grę na instrumencie, druga w tym czasie tylko słuchała muzyki lub wykonywała inne czynności. Badacze odkryli, że wystarczyło zaledwie kilka tygodni od rozpoczęcia nauki, by zdolność do przetwarzania informacji multisensorycznych (wzroku i dźwięku) uległy poprawie.

Reklama

Taki udoskonalony "proces multisensoryczny" przynosi korzyści praktycznie we wszystkich czynnościach, jakie wykonujemy na co dzień - od prowadzenia samochodu i przechodzenia przez ulice po znajdowanie kogoś w tłumie czy na ekranie telewizora.

Ćwiczenia muzyczne mają pozytywny wpływ na nastrój

Co więcej, badanie pokazało, że gra na fortepianie zmniejszała lęk, stres i objawy depresji. Autorzy sugerują, że ćwiczenia muzyczne mogą być korzystne dla osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Aby to potwierdzić, naukowcy postanowili dalej prowadzić te badania. Z pewnością ich wyniki również zostaną w przyszłości opublikowane.

— Nauka gry na instrumencie, takim jak pianino, jest złożonym zadaniem: wymaga od muzyka odczytania partytury, generowania ruchów oraz monitorowania słuchowych i dotykowych informacji zwrotnych w celu dostosowania dalszych działań. Z naukowego punktu widzenia proces ten łączy wskazówki wizualne ze słuchowymi i skutkuje treningiem multisensorycznym dla poszczególnych osób — dodaje dr Petrini — Wyniki naszego badania sugerują, że ma to znaczący, pozytywny wpływ na to, jak mózg przetwarza informacje audiowizualne, nawet w wieku dorosłym, kiedy plastyczność mózgu jest zmniejszona.

Przeczytaj także:

Nie ma genu starości? Nowe odkrycie naukowców może zadziwić

Za to, czy chce nam się ćwiczyć, mogą odpowiadać... bakterie kontrolujące mózg

Ludzki mózg może zapaść się pod własnym ciężarem! Czyli nowe odkrycie naukowców

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama