Gra na instrumencie muzycznym poprawia zdolność mózgu do przetwarzania informacji i podnosi nastrój
Gra na instrumencie muzycznym pozytywnie wpływa na zdolności naszego mózgu do przetwarzania informacji obrazów i dźwięków oraz poprawia nastrój. Co ciekawe, wystarczy godzina ćwiczeń tygodniowo, aby efekt był zauważalny.
Gra na instrumencie muzycznym poprawia zdolności naszego mózgu do przetwarzania obrazów i dźwięków oraz może poprawić nastrój. Podczas badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Bath okazało się, że po 11 tygodniach lekcji grania na fortepianie przez zaledwie godzinę tygodniowo odnotowali znaczną poprawę w rozpoznawaniu audiowizualnych zmian w środowisku i zgłaszali mniej objawów depresji, stresu i niepokoju.
Gra na fortepianie przynosi korzyści w codziennych czynnościach
Podczas badania 31 dorosłych osób, które nie miały doświadczenia w grze na instrumentach muzycznych, podzielono na dwie grupy. Jedna z nich ćwiczyła grę na instrumencie, druga w tym czasie tylko słuchała muzyki lub wykonywała inne czynności. Badacze odkryli, że wystarczyło zaledwie kilka tygodni od rozpoczęcia nauki, by zdolność do przetwarzania informacji multisensorycznych (wzroku i dźwięku) uległy poprawie.
Taki udoskonalony "proces multisensoryczny" przynosi korzyści praktycznie we wszystkich czynnościach, jakie wykonujemy na co dzień - od prowadzenia samochodu i przechodzenia przez ulice po znajdowanie kogoś w tłumie czy na ekranie telewizora.
Ćwiczenia muzyczne mają pozytywny wpływ na nastrój
Co więcej, badanie pokazało, że gra na fortepianie zmniejszała lęk, stres i objawy depresji. Autorzy sugerują, że ćwiczenia muzyczne mogą być korzystne dla osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Aby to potwierdzić, naukowcy postanowili dalej prowadzić te badania. Z pewnością ich wyniki również zostaną w przyszłości opublikowane.
Wiemy, że granie i słuchanie muzyki często wnosi radość do naszego życia, ale dzięki temu badaniu chcieliśmy dowiedzieć się więcej o bezpośrednich skutkach tego, czy krótki okres nauki muzyki może mieć wpływ na nasze zdolności poznawcze.
— Nauka gry na instrumencie, takim jak pianino, jest złożonym zadaniem: wymaga od muzyka odczytania partytury, generowania ruchów oraz monitorowania słuchowych i dotykowych informacji zwrotnych w celu dostosowania dalszych działań. Z naukowego punktu widzenia proces ten łączy wskazówki wizualne ze słuchowymi i skutkuje treningiem multisensorycznym dla poszczególnych osób — dodaje dr Petrini — Wyniki naszego badania sugerują, że ma to znaczący, pozytywny wpływ na to, jak mózg przetwarza informacje audiowizualne, nawet w wieku dorosłym, kiedy plastyczność mózgu jest zmniejszona.
Przeczytaj także: