Grzyby będą znosić jajka? Trichoderma reesei produkują białko kurze

Sproszkowane białko jaj to powszechnie stosowany składnik spożywczy (globalne spożycie protein białkowych wyniosło w 2020 roku ok. 1,6 mln ton i ciągle rośnie), więc do sprostania globalnemu zapotrzebowaniu potrzeba mnóstwa kur, a co za tym idzie dużo miejsca, dużo pożywienia i dużo wody, nie wspominając już nawet o odpadach do zagospodarowania.

Grzyby Trichoderma reesei lepsze w produkcji białek jaj niż kury
Grzyby Trichoderma reesei lepsze w produkcji białek jaj niż kuryVTT Technical Research Centre of Finlandmateriały prasowe

Naukowcy zajmujący się zmianami klimatycznymi od dawna alarmują, że hodowle zwierząt to jeden z czynników najbardziej przyczyniających się do problemów środowiskowych naszej planety, bo nie tylko potrzebujemy na nie coraz więcej miejsca i marnujemy coraz więcej zasobów (np. wody), to jeszcze emitują do atmosfery ogromne ilości gazów cieplarnianych. 

Część łańcucha produkcji sproszkowanego białka, jak hodowla kur, generuje duże ilości gazów cieplarnianych i przyczynia się do niedostatku wody, utraty bioróżnorodności i wylesiania. Co więcej, na skutek intensywnej hodowli kur, będącej rezerwuarem ludzkich patogenów, mieliśmy już epidemie chorób odzwierzęcych
komentują naukowcy.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Helsińskim i VTT Technical Research Centre of Finland wynika jednak, że już niebawem możemy doczekać się bardziej “zielonej" alternatywy, a mianowicie grzybów produkujących kluczowe białko białka kurzego.

Naukowcy przeprowadzili już stosowne badania, w których genetycznie zmodyfikowali grzyby Trichoderma reesei w taki sposób, by te produkowały albuminę, która odpowiada za ponad połowę (ok. 55%) zawartości białka w sproszkowanym białku kurzym. Było to możliwe poprzez wyizolowanie genu kury odpowiedzialnego za produkcję albuminy, a następnie jego umieszczenie w grzybach.

Hodowle kur i innych zwierząt to coraz poważniejszy problem środowiskowy
Hodowle kur i innych zwierząt to coraz poważniejszy problem środowiskowyINTERIA.PL

Po zebraniu, koncentracji i sproszkowaniu tak wyprodukowanej albuminy okazało się, że oferuje ona wiele pożądanych cech białka kurzego wyprodukowanego w klasyczny sposób, jak np. pienienie się.

Co więcej, w porównaniu do klasycznej hodowli kur, produkcja albuminy za pomocą grzybów pozwala zredukować niezbędne miejsce o blisko 90% i emisję gazów cieplarnianych o 31-55%.

Naukowcy poinformowali, że muszą jeszcze ustalić, jak wiele energii wymaga taka hodowla, ale są przekonani, że wynik będzie znacząco niższy niż w przypadku kurzych ferm. A jeśli wykorzysta się do tego niskowęglowe źródła energii, to ich zdaniem możemy mówić o nawet 72% redukcji emisji gazów cieplarnianych

Poszukiwanie zrównoważonych alternatyw dla zwierzęcych białek jest coraz silniejszym trendem rynku spożywczego. Hodowla komórkowa (...) oferuje biotechnologiczne rozwiązanie odłączenia produkcji zwierzęcych białek od hodowli zwierząt, wykorzystując system produkcji mikrobiologicznej
podsumowują autorzy badań.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas