"Gwiaździsta noc” Van Gogha skrywała wielki sekret

Naukowcy odkryli zaskakujący związek między sztuką a nauką w kultowym obrazie Vincenta van Gogha Gwiaździsta noc. Okazuje się, że jej sławne wirujące wzory mogą być nie tylko wizją artystyczną, a przemyślanym odzwierciedleniem zasad fizyki atmosferycznej.

"Gwiaździsta noc" uznawana jest za jeden z najsławniejszych i najważniejszych obrazów Vincenta Van Gogha. Do dziś stanowi ważny utwór interpretacji i źródło kulturowej symboliki. Niemniej obrazowi od lat bacznie przyglądają się także naukowcy. 

Już wcześniej zauważali, że Van Gogh idealnie odwzorował faktyczną noc porannych godzin 19 września 1889 roku we francuskiej miejscowości w Saint-Rémy, w której wtedy przebywał i malował obraz. Tym samym świat nauki uważa, że "Gwiaździsta noc" nie jest zapisem podupadającego stanu psychicznego Van Gogha, a jego zamiłowania do kosmosu. Sami naukowcy często uważają Van Gogha za uzdolnionego astronoma-amatora.

Reklama

Ten wizerunek wielkiego mistrza malarstwa potwierdza najnowsze badanie francusko-chińskiej grupy naukowców, którzy odkryli zaskakujący szczegół na "Gwiaździstej nocy". Okazuje się bowiem, że charakterystyczne wirujące linie na niebie na obrazie, mogą przedstawiać fenomen turbulencji, odpowiadający obecnemu zrozumieniu dynamiki płynów.

Fizyka za pociągnięciem pędzla

Zespół naukowców zajmujących się atmosferą i ekspertów w dziedzinie dynamiki płynów przeanalizował obrazy "Gwiaździstej nocy" w wysokiej rozdzielczości, aby zmierzyć skalę i odstępy między pociągnięciami pędzla. Założyli, że są one idealnym wskaźnikiem energii kinetycznej ruchu fizycznego w atmosferze.

Naukowcy zbadali 14 wirujących kształtów obrazu, aby ustalić, czy odpowiadają one teorii kaskady energii, która opisuje, w jaki sposób energia przenosi się z dużych do małych rozmiarów w turbulencjach atmosferycznych. Okazało się, że wiry na "Gwiaździstej nocy" odpowiadają założeniem takiego przechodzenia energii, m.in. poprzez odpowiadanie rozpraszania płynów w skali Batchelora.

Mistrz malarstwa i astronom

Autorzy badań wskazują, że ich odkrycie gruntuje wizerunek Vincenta Van Gogha jako człowieka o wybitnie dużym zrozumieniu zjawisk naturalnych. Czy to poprzez uważną obserwację, czy też wrodzone wyczucie, bardzo dobrze rozumiał zasady dynamiki atmosferycznej.

- Precyzyjne przedstawienie turbulencji przez Van Gogha może wynikać z badania ruchu chmur i atmosfery lub wrodzonego poczucia, jak uchwycić dynamikę nieba na obrazach - twierdzi Yongxiang Huang, jeden z autorów badania.

Dalsza analiza Gwiaździstej nocy może przynieść także nowe teorie dotyczące zasad dynamiki atmosferycznej oraz lepsze zrozumienie zjawiska turbulencji.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: vincent van gogh | van Gogh
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy