"Gwiezdny wulkan" uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a został skierowany na układ R Aquarii, który tworzą dwie gwiazdy. Jest to "gwiezdny wulkan", który eksploduje co jakiś czas i tworzy to niesamowite zjawisko. Przypomina bardzo kolorową klepsydrę. Co takiego dzieje się w tym obszarze, który znajduje się kilkaset lat świetlnych od nas?

"Gwiezdny wulkan" uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
"Gwiezdny wulkan" uchwycony przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a.NASA, ESA, Matthias Stute , Margarita Karovska , Davide De Martin (ESA/Hubble), Mahdi Zamani (ESA/Hubble)materiały prasowe

Kosmiczny Teleskop Hubble'a, choć dostarcza nam niesamowite zdjęcia z kosmosu od ponad trzech dekad, tak nadal zaskakuje. Kultowe obserwatorium skierowano w kierunku R Aquarii, które jest od nas oddalone o około 710 lat świetlnych i znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika.

Dwa obiekty odpowiadają za "gwiezdny wulkan"

R Aquarii to układ, który tworzą dwie gwiazdy znajdujące się w symbiozie od setek lat. Mniejszy obiekt to w dużym stopniu niezmienny biały karzeł. Jego towarzyszem jest starzejący się czerwony nadolbrzym, który rozrósł się do ogromnych rozmiarów. Astronomowie szacują, że jest ponad 400 razy większy niż Słońce!

"Gwiezdny wulkan" tworzą dwie gwiazdy z mgławicy R Aquarii.NASA, ESA, Matthias Stute , Margarita Karovska , Davide De Martin (ESA/Hubble), Mahdi Zamani (ESA/Hubble)materiały prasowe

Wspomniany biały karzeł porusza się blisko czerwonego olbrzyma na 44-letniej orbicie. Cykl ten doprowadza do powtarzających się eksplozji, co przypomina "gwiezdny wulkan". Na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a można dostrzec coś na wzór bardzo kolorowej klepsydry. Trzeba przyznać, że obraz przyciąga wzrok.

Wspomniane wybuchy powodują wyrzucanie w przestrzeń materii i gazów, które świecą na różne kolory. W oświadczeniu dołączonym do zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a napisano, że przypomina to "szalony zraszacz trawy". Materiał jest wyrzucany z prędkością aż 1,6 mln km/h.

To dramatycznie pokazuje, w jaki sposób wszechświat redystrybuuje produkty energii jądrowej, które powstają głęboko w gwiazdach i wracają ponownie w przestrzeń kosmiczną.
.czytamy w oświadczeniu dołączonym do zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Kosmiczny Teleskop Hubble'a obserwuje R Aquarii od dawna

Warto dodać, że nie jest to pierwsze spojrzenie obserwatorium na R Aquarii. Kosmiczny Teleskop Hubble'a został tam skierowany pierwszy raz niedługo po wystrzeleniu w 1990 r. Mgławica była również śledzona z użyciem teleskopu Chandra, który pozwolił na monitorowanie zmian w emisji promieniowania rentgenowskiego.

Ostatni wybuch białego karła miał miejsce pod koniec lat 70. XX wieku. Natomiast znajdujący się w R Aquarii czerwony nadolbrzym ulega cyklicznym rozjaśnieniom i ściemnieniom. Dochodzi do nich co 387 dni ziemskich.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zbawienie czy przekleństwo? Adrian Kilar o niebezpieczeństwach, które wiążą się ze sztuczną inteligencjąPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas