Historia prostytucji cz. III

Zwolennicy prostytucji udowadniali, że skoro mężczyzna osiąga dojrzałość seksualną w wieku lat 17, a społeczną po 30 roku życia, to odpowiednie instytucje powinny zapewnić możliwość bezpiecznego zaspokojenia potrzeb cielesnych. Zajmował się tym m.in. Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej...

Dzielnica czerownych latarni, Belgia
Dzielnica czerownych latarni, BelgiaEast News

Przełom w zawodzie

W latach 20. XX wieku dokonano jeszcze jednego przełomowego odkrycia. Kyusaku Ogino i Hermann Knaus zbadali cykl miesięczny kobiet i doszli do wniosku, że nie są one płodne stale, ale w określonych dniach miesiąca. Wcześniej "łączono w sposób intuicyjny i niejasny fakt prokreacji z faktem kopulacji, ale nic pewnego o tym nie wiedziano". Odkrycie Ogino i Knausa zaowocowało wzmożeniem badań nad kobiecą płodnością i wynalezieniem pigułek antykoncepcyjnych, które zrewolucjonizowały życie milionów kobiet, w tym wielu prostytutek. Do tej pory większość z nich regularnie zachodziła w ciążę, a niechciane dzieci, częściej niż do rodzin kobiet, trafiały do sierocińców (co oczywiście wykorzystywali zwolennicy delegalizacji prostytucji).

YMCA na straży męskich praw

Przypomnij sobie tę wpadającą w ucho piosenkę:

Prostytutki w kościele

Oczywiście regulacje te nie wszędzie są przestrzegane, a tam, gdzie są, często przyjmują interesujące formy. W 1987 roku rząd bawarski, zapewne w trosce o zdrowie prostytutek i ich klientów, nakazywał podpisywanie oświadczeń o treści "będę zawsze korzystała z prezerwatywy albo zapłacę 40 tysięcy marek kary". Przestrzeganie tego zobowiązania sprawdzane było przez policjantów udających spragnionych cielesnych uciech klientów.

Prostytucja dziś

Katarzyna Pruszkowska

Przy pisaniu artykułu korzystałam z książki "Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji" Marka Karpińskiego, z której pochodzą też wszystkie cytaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas