Homo bodoensis. Naukowcy nazwali nowy gatunek człowieka
Naukowcy ogłosili nazwanie nowego gatunku człowieka. Homo bodoensis był gatunkiem człowieka żyjącego w Afryce w okresie środkowego plejstocenu pół miliona lat temu. Według badaczy jest on bezpośrednim przodkiem współczesnego homo sapiens. Nazwa bodoensis pochodzi od czaszki znalezionej w Bodo D'ar w dolinie rzeki Awash w Etiopii.
Naukowcy stwierdzili, że jest to znaczący okres w historii ewolucji człowieka, ponieważ to właśnie wówczas w Afryce pojawił się współczesny człowiek, Homo sapiens, a w Europie - neandertalczycy, znani pod łacińską nazwą jako Homo neanderthalensis.
Niektórzy paleoantropolodzy opisali okres sprzed 500 000 lat jako "zamieszanie" w środkowym plejstocenie, ponieważ o ewolucji człowieka z tego czasu wiemy stosunkowo niewiele.
Dr Mirjana Roksandic z Uniwersytetu Winnipeg w Kanadzie, która prowadziła badania, powiedziała, że dyskurs naukowy na temat ewolucji człowieka w okresie środkowego plejstocenu stał się niemożliwy z powodu braku odpowiedniej terminologii, która uwzględniałaby zmienność geograficzną gatunku człowieka.
Zgodnie z nową klasyfikacją Homo bodoensis będzie opisywał większość szczątków ludzkich z Afryki i niektóre z południowo-wschodniej Europy. Pozostałe szczątki pochodzące z reszty naszego kontynentu zostaną przeklasyfikowane na neandertalczyków.
Christopher Bae, z Wydziału Antropologii na Uniwersytecie Hawajskim w Manoa, jeden ze współautorów badań, powiedział, że wprowadzenie Homo bodoensis ma na celu "przecięcie węzła gordyjskiego" i umożliwienie naukowcom jasnej komunikacji o tym ważnym okresie w ewolucji człowieka.
Roksandic podsumowała w komunikacie, że nazewnictwo nowego gatunku człowieka to wielki przełom, ponieważ Międzynarodowa Komisja Nomenklatury Zoologicznej zezwala na zmianę nazwy tylko na ściśle określonych zasadach.
Wprowadzenie Homo bodoensis ma na celu przecięcie węzła gordyjskiego i umożliwienie nam jasnego komunikowania się o tym ważnym okresie w ewolucji człowieka
Wyniki badań zespołu Roksandic zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Evolutionary Anthropology Issues News and Reviews.
Przeczytaj też: Zaawansowane techniki mumifikacji znane wcześniej niż sądziliśmy