Ile waży jeden panel fotowoltaiczny? Liczba ważna dla dachu domu

Panele fotowoltaiczne to zyskujący popularność sposób na pozyskiwanie czystej energii elektrycznej. Instalacja paneli fotowoltaicznych to niemałe przedsięwzięcie, dlatego warto znać ich wymiary i wagę. Jak duże są panele fotowoltaiczne i ile ważą? Odpowiedzi znajdziesz w naszym omówieniu.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika, czyli panele fotowoltaiczne to świetny sposób na pozyskiwanie energii wprost ze Słońca. Technologia ta zanotowała w ostatnich latach ogromny rozwój, dzięki czemu odpowiednie panele możemy spotkać niemal na każdym kroku - nie tylko za granicą, lecz również w Polsce.

Co ważne, fotowoltaika dobrze sprawdza się nie tylko przy zastosowaniach przemysłowych, ale również w domu. Nie musimy nawet posiadać domku jednorodzinnego z dużą działką. Choć panele fotowoltaiczne na balkonie nie są bardzo popularne, to istnieje możliwość zamontowania ich nawet mieszkając w bloku.

Reklama

Ile ważą panele fotowoltaiczne?

Waga paneli fotowoltaicznych to istotny parametr podczas planowania tej inwestycji. Aby całość mogła być bezpieczna, należy wziąć pod uwagę nie tylko wagę samych paneli, ale również towarzyszącej im instalacji. To musi być następnie zestawione z siłą nośną naszego dachu, przedstawioną w kilogramach na metr kwadratowy.

Przyjmuje się, że przeciętny panel fotowoltaiczny waży od 18 do 25 kilogramów. Istnieją również warianty chronione dodatkową warstwą szkła hartowanego - to jest umieszczane z ich tylniej strony. W takiej sytuacji panel będzie cięższy o kilka dodatkowych kilogramów. Mowa jednak o pojedyńczym module, podczas gdy rozbudowane instalacje mogą składać się z kilku lub nawet kilkunastu zestawów. 

Jakie są wymiary paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne składają się z wielu pojedyńczych ogniw. Standardowym rozmiarem jednego ogniwa jest ok. 15 cm na 15 cm. Zależnie od ich liczby, cały panel może mieć różne wymiary. Przyjęło się, że średni panel fotowoltaiczny na wymiary 165 cm na 100 cm. W obydwu przypadkach, tzn. zarówno jeżeli chodzi o ogniwa jak i całe panele, występują pewne odchyły - panel może być większy, lub mniejszy.

Można zastanawiać się, dlaczego ogniwa mające przecież równe długości boków (15 cm na 15 cm) tworzą panel o podanej wielkości. Wszystko przez odległości pomiędzy ogniwami (d 3 do 5 mm) oraz odległości między ogniwem a ramą boczną panelu (od 2 cm do 3-5 cm).

Istnieją również większe panele fotowoltaiczne. Podany powyżej przykład dotyczy standardowego rozmiaru uzyskanego przy wykorzystaniu 60 ogniw fotowoltaicznych. Istnieją również panele z 72 ogniwami, które osiągają wymiary 100 cm na 200 cm. Takie panele są najczęściej wykorzystywane w przemyśle.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: panele fotowoltoniczne | energia słoneczna | prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama