Izraelczycy zbadają aktywność mózgu astronautów

Czterech astronautów wyruszy w pierwszą prywatną podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W trakcie jej trwania astronauci założą specjalne hełmy, które zbadają prace ich mózgów. Start przewidziano na 3 kwietnia.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaWikipedia

Izraelski startup "Brain Space" od 4 lat zajmuje się badaniem nad aktywnością mózgów, a teraz przeprowadzi eksperyment jak zachowują się mózgi astronautów. Trzy osoby z czteroosobowej załogi zostaną wyposażone w specjalne hełmy stworzone przez izraelską firmę.  Przedstawiciel przedsiębiorstwa powiedział, że wiadomo już, że mikrograwitacja oddziałuje na wskaźniki fizjologiczne człowieka, więc prawdopodobnie dzieje się to samo z mózgiem, ale to jest właśnie celem badań.

Trzech z czterech astronautów będzie nosić hełmy, które mają 460 czujników łączący się ze skórą na głowie i wykonujący różnego rodzaju zadania przez 20 minut. Następnie uzyskane dane zostaną załadowane do laptopa. Podobne badania zostały już przeprowadzone na ziemi, co pozwoli firmie dokonać analizy porównawczej i zbadać różnice. Takie badania są niezwykle potrzebne w szczególności w kontekście planowanej podróży na Marsa. Należy zobaczyć jak przebywanie w kosmosie w stanie nieważkości wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Startup w swoich badaniach współpracuje z departament Uniwersytetu Ben Guriona zajmująca się kognitywistką tak aby przekształcić uzyskane  terabajty danych w coś użytecznego, co można wykorzystać w praktyce. Przedstawiciel izraelskiego startup ma nadzieję, że ich badania w kosmosie zrewolucjonizują i przyspieszą badania nad aktywność mózgu. Dzięki temu mają  powstać ogólnodostępne aplikację badające taką aktywność.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas