Jak powstały największe złoża rud żelaza na Ziemi? Odpowiedź zaskakuje
Australia Zachodnia jest największym na świecie producentem rudy żelaza, która w ubiegłym roku stanowiła największe źródło dochodu z eksportu - 131 miliardów dolarów. Skąd wzięły się tam gigantyczne pokłady tego surowca? Według najnowszych badań przyczyniło się do tego jedno zdarzenie, które miało miejsce około 1,5 miliarda lat temu.
Skąd na Ziemi wzięło się żelazo? Największe na świecie rudy to wynik jednego zdarzenia
A dokładnie rozpadu starożytnego superkontynentu o nazwie Kolumbia około 1,4 miliarda lat temu.
Naukowcy przebadali kawałek skorupy ziemskiej znanej jako kraton Pilbara. Jest on jednym z dwóch fragmentów (tym drugim jest kraton Kaapvaal w Afryce), o których wiadomo, że pochodzą z ery archaicznej przypadającej na okres 3,8 miliarda do 2,5 miliarda lat temu (na wszelki wypadek przypomnijmy, wiek Ziemi datuje się na około 4,6 miliarda lat). Dzięki swojemu wiekowi skały tego kratonu były świadkami narodzin i rozpadu kilku superkontynentów.
Najstarszym znanym superkontynentem była Kolumbia (wcześniejsze opracowania używały też nazw Nuna i Nena), łącząca ponad 75 proc. lądów na Ziemi. Istniał w proterozoiku, pomiędzy 1,7 a 1,45 miliarda lat temu. Jego rozpad i późniejsze połączenie Australii (między 1,4 a 1,1 mld lat temu) może wyjaśnić, jak powstały największe złoża żelaza w prowincji Hamarsley.
Energia pochodząca z tej epickiej aktywności geologicznej prawdopodobnie spowodowała wytworzenie miliardów ton bogatych w żelazo skał w pasie Pilbara.
Wyniki mogą pomóc geologom zlokalizować w przyszłości inne złoża. W związku z tym, że ruda żelaza jest niezbędnym składnikiem w produkcji żelaza i stali, firmy zajmujące się eksploatacją zasobów naturalnych nieustannie poszukują nowych pokładów, w których można prowadzić wydobycie.
Odkrycie związku między tymi gigantycznymi złożami rudy żelaza a zmianami w cyklach superkontynentalnych zwiększa naszą wiedzę na temat starożytnych procesów geologicznych i poprawia naszą zdolność przewidywania, gdzie powinniśmy prowadzić eksplorację w przyszłości.
Zespół opublikował swoje odkrycia 23 lipca w czasopiśmie PNAS.
Źródła: Curtin University, LiveScience
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!