Jeśli świat ociepli się o 4 stopnie, będziemy 40 proc. biedniejsi

Nowe badania australijskich naukowców sugerują, że jeśli globalna temperatura wzrośnie o 4°C, przeciętny mieszkaniec Ziemi stanie się o 40 proc. uboższy. To niemal czterokrotnie większy spadek dochodu niż sugerowały wcześniejsze modele ekonomiczne.

Globalne ocieplenie to nie tylko wysokie temperatury, ale i ekstremalne zjawiska pogodowe
Globalne ocieplenie to nie tylko wysokie temperatury, ale i ekstremalne zjawiska pogodoweodessa4123RF/PICSEL

Autor badania, dr Timothy Neal z Instytutu Ryzyka i Reagowania Klimatycznego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, wyjaśnił, że w nowym badaniu zbadano prawdopodobny wpływ globalnego ocieplenia o 4°C. To wartość postrzegana przez wielu ekspertów ds. klimatu jako katastrofalna dla planety i jak się właśnie okazuje, jednocześnie sprawiająca, że przeciętny człowiek byłby o 40 proc. biedniejszy.

To ogromny wzrost w stosunku do szacunkowych 11 proc. wskazywanych przez dotychczasowe modele. Co więcej, według badania opublikowanego w Environmental Research Letters, nawet jeśli wzrost temperatury zostanie ograniczony do 2°C powyżej poziomu sprzed rewolucji przemysłowej, średni globalny PKB na osobę zmniejszy się o 16 proc. To również znacznie więcej niż 1,4 proc. wskazywany w poprzednich szacunkach.

Niedoszacowane skutki ocieplenia

Jak to możliwe? Eksperci twierdzą, że tradycyjne modele ekonomiczne, tzw. zintegrowane modele oceny (IAM), nie uwzględniają w pełni wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych na światowe gospodarki. Modele te koncentrują się głównie na lokalnych skutkach zmian klimatycznych, ignorując globalne powiązania w łańcuchach dostaw. Naukowcy zaktualizowali więc jeden z najczęściej używanych modeli ekonomicznych, uwzględniając skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych w globalnym systemie dostaw.

Jak podkreśla dr Neal, w tym wydaniu skutki ekonomiczne globalnego ocieplenia są znacznie poważniejsze, niż wcześniej sądzono. Jego zdaniem w tej cieplejszej przyszłości możemy spodziewać się kaskadowych zakłóceń w łańcuchach dostaw wywołanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi na całym świecie i nie chodzi tylko o wzrost średnich temperatur.

Globalne konsekwencje zmian klimatu

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że globalne ocieplenie może przynieść pewne korzyści chłodniejszym regionom, jak Kanada, Rosja czy północna Europa. Jednak Neal gospodarki na całym świecie są ze sobą powiązane, a skutki zmian klimatu dotkną wszystkich. Cytowany przez The Guardian prof. Frank Jotzo z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego, który nie brał udziału w badaniu, zwraca uwagę, że dotychczasowe modele zakładały, iż działalność gospodarcza przeniesie się po prostu do innych regionów, jeśli stanie się niemożliwa w dotkniętych zmianami klimatu obszarach - nowe badanie podważa tę teorię.

Zdaniem autorów badania wcześniejsze oceny ryzyka gospodarczego związane z klimatem nie uwzględniały kluczowych czynników, jak "punkty krytyczne, ekstremalne zjawiska, migracje, wzrost poziomu mórz, wpływ na zdrowie ludzi czy ryzyko geopolityczne". Oznacza to, że w modelach ekonomicznych wykorzystujemy mocno niedoszacowane skutki globalnego ocieplenia, co może prowadzić do zbyt słabej polityki klimatycznej. Jeśli rzeczywiste skutki są tak poważne, jak sugerują nowe badania, pilne działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych stają się jeszcze bardziej konieczne.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Tajemnice grobowca Tutanchamona na cyfrowej wystawie w Londynie© 2025 Associated Press