Jowisz na przepięknych zdjęciach z sondy Juno. Zapierają dech w piersi

Dawid Długosz

Dawid Długosz

Aktualizacja

Jowisz to planeta, która przykuwa uwagę. Mamy okazję zobaczyć ją na nowych zdjęciach z sondy Juno. Próbnik NASA bada gazowego olbrzyma od kilku lat i dostarczył bardzo spektakularne obrazy Jowisza, na których można obejrzeć jego atmosferę w szczegółach. Nowe zdjęcia wykonano w trakcie jednego z ostatnich przelotów.

Jowisz na przepięknych zdjęciach z sondy Juno. Zapierają dech w piersi.
Jowisz na przepięknych zdjęciach z sondy Juno. Zapierają dech w piersi.NASA / SwRI / MSSS / Jackie Brancmateriał zewnętrzny

Sonda Juno została wystrzelona przez NASA w sierpniu 2011 r. Jej lot do Jowisza trwał pięć lat. Od 2016 r. statek dostarcza nam niesamowite obrazy gazowego olbrzyma, które wykonywane są w trakcie przelotów nad planetą. Ostatnia taka misja odbyła się w październiku br. i ponownie zrobiono mnóstwo zdjęć.

Jowisz na nowych zdjęciach z sondy Juno

Zdjęcia widoczne w tym artykule sonda Juno wykonała podczas październikowego przelotu nad gazowym olbrzymem. W trakcie misji udało się przechwycić nowe zdjęcia z użyciem kamery JunoCam, które prezentują atmosferę oraz chmury Jowisza w niesamowitych szczegółach.

Atmosfera Jowisza w niezwykłych szczegółach z kamery sondy Juno.NASA / JPL / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Thomas Thomopoulosmateriał zewnętrzny
Sonda Juno w trakcie przelotów nad planetą Jowisza wykonuje całe serie zdjęć.NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Brian Swiftmateriał zewnętrzny

Widoczne w artykule obrazy są przetworzone, a więc nie odzwierciedlają dokładnie tego, co widać na kamerze z JunoCam. Zdjęcia są poddawane obróbce i trzeba przyznać, że efekt jest naprawdę niezły. Atmosferę Jowisza tworzą gęste struktury, który mienią się w wielu różnych barwach i przykuwają uwagę.

Takie obrazy Jowisza może pomóc przygotować każdy chętny.NASA / JPL / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädtmateriał zewnętrzny
Jowisz to planeta, która z pewnością przykuwa uwagę.NASA / JPL / SwRI / MSSS / Gerald Eichstädt / Thomas Thomopoulosmateriał zewnętrzny

NASA zachęca wszystkich chętnych do pomocy przy obrabianiu zdjęć z sondy Juno. W tym celu agencja radzi następująco:

Rodzaje przetwarzania obrazu, które chcielibyśmy zobaczyć, wahają się od prostego przycinania obrazu do wyróżniania konkretnych cech atmosferycznych, a także dodawania własnych ulepszeń kolorów, tworzenia kolaży i dodawania zaawansowanej rekonstrukcji kolorów.
NASA

Jeśli chcecie mieć własny udział w tym przedsięwzięciu, to powinniście udać się na stronę missionjuno.swri.edu/junocam, gdzie znajdziecie obrazy z JunoCam oraz więcej informacji.

NASA chce wkrótce zakończyć misję sondy Juno

Misja sondy Juno miała początkowo trwać krócej, ale z czasem ją wydłużono. Obecnie NASA zakłada, że potrwa ona do przyszłego roku. Agencja planuje ją zakończyć we wrześniu 2025 r. (lub wcześniej, gdy statek przestanie spełniać własne zadania).

NASA wykonała już kilkadziesiąt przelotów nad Jowiszem. Gazowy olbrzym cechuje się dużym promieniowaniem i dlatego sonda nie może znajdować się ciągle na jego orbicie. Po prostu zbliża się, zbiera dane naukowe i następnie odlatuje na bezpieczną odległość. Ponadto agencja wykorzystała Juno także do zbadania wybranych księżyców planety. Jeden z nich (Europa) może skrywać pod warstwą lodu życie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna?PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas