Już jest! Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba opublikowane

Karol Kubak

Karol Kubak

Aktualizacja

Pierwsze zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zaprezentował podczas specjalnej konferencji NASA, prezydent USA Joe Biden. Jak można się było spodziewać, kosmiczna fotografia zapiera dech w piersiach.

Już jest. Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba
Już jest. Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba123RF/PICSEL/NASA, ESA, CSA, STScI123RF/PICSEL

Już 8 lipca NASA ujawniła, jakie obiekty jako pierwsze zostaną pokazane przez kosmiczny teleskop Webba.

Na liście znalazły się:

  • Mgławica Carina, jedna z najjaśniejszych mgławic na niebie, 
  • oddalona od Ziemi o 1150 lat świetlnych egzoplaneta WASP-96b
  • Mgławica Południowy Pierścień znana również jako Rozerwana Ósemka, 
  • gromada galaktyk Kwintet Stephana 
  • oraz gromada SMACS 0723.

Listę obiektów wybrał zespół w którego składzie byli przedstawiciele NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) oraz Space Telescope Science Institute (STScI). Jako pierwsze światło dzienne ujrzało "Pierwsze Głębokie Pole Webba".

Pierwsze zdjęcie z kosmicznego teleskopu Webba

Zdjęcie przedstawia najostrzejszy obraz odległego wszechświata wykonany w podczerwieni - "Pierwsze Głębokie Pole Webba". Widoczna jest tu gromada galaktyk SMACS 0723 z mnóstwem szczegółów. Zaobserwować można tysiące galaktyk, w tym te najsłabiej świecące, dostrzeżone po raz pierwszy. Niesamowite jest to, że zdjęcie przedstawia ekstremalnie mały wycinek nieba - skrawek wielkości ziarenka piasku trzymany na wyciągnięcie ręki. Zobaczcie sami:

Pierwsze Głębokie Pole Webba. Gromada galaktyk SMACS 0723 sfotografowana przez teleskop.
Pierwsze Głębokie Pole Webba. Gromada galaktyk SMACS 0723 sfotografowana przez teleskop.NASA, ESA, CSA, STScINASA
- To najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie Wszechświata, które do tej pory wykonano (...) Pokazuje światło galaktyk, któremu dotarcie do nas zajęło wiele miliardów lat
podkreśliła NASA.

Co to jest teleskop Webba?

Teleskop Webba to najpotężniejszy teleskop, jaki do tej pory człowiek wysłał w przestrzeń kosmiczną. Jego celem jest zbadanie pierwszych gwiazd po Wielkim Wybuchu, formowanie się i ewolucja galaktyk, czy powstanie pierwszych gwiazd i systemów planetarnych.

Choć popularnie mówi się, że jest następcą teleskopu Hubble’a, stanowi obecnie raczej jego dopełnienie. Jest to teleskop zupełnie innej budowy i patrzący w przestrzeń z bardziej odległego miejsca. Teleskop Hubble’a krąży na wysokości "zaledwie" około 540 km, podczas gdy Webb jest oddalony od Ziemi o około 1,5 miliona kilometrów.

Starszy teleskop widzi w zakresie światła widzialnego, oraz niewielki zakres podczerwieni i ultrafioletu. Webb, widząc w szerokim zakresie podczerwieni będzie mógł prześwietlić obłoki pyłu i gazu, które do tej pory zasłaniały znajdującą się za nimi część wszechświata.

Pierwszy krok mamy już za sobą. Teraz czekamy na kolejne ekscytujące odkrycia i zdjęcia!

"Wydarzenia": Prawdziwe wakacje w dziczy. Konno patrolują tereny Roztocza i pomagają turystomPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas