Krokodyl zjadł dinozaura! Pierwsze takie odkrycie w Australii

Wydawałoby się, że dinozaury znajdowały się na szczycie łańcucha pokarmowego. Jak się okazuje, istniały jeszcze inne drapieżniki ery mezozoicznej, które potrafiły zagrozić gigantycznym gadom. W Australii odkryto skamieniałości krokodyla z epoki kredy, w jelitach którego znaleziono szczątki ornitopoda, czyli dinozaura ptasionogiego.

.
.Facebook

Na łamach czasopisma naukowego "Gondwana Research" zostały opublikowane wyniki badań nad niezwykłym odkryciem skamieniałości krokodyla ze szczątkami dinozaura w jego jelitach.

Confractosuchus sauroktonos to drugi krokodyl, którego w formie skamieniałości znaleziono w obrębie formacji geologicznej Winton w Australii. Szczątki był zachowane w tak doskonałym stanie, że odkryto w jego jelitach kości ornitopoda, czyli dinozaura ptasionogiego.

Znalezisko, które pochodzi z epoki kredy i ma około 93 miliony lat, jest niezwykle wyjątkowe. Znanych jest jedynie kilka przykładów pożarcia dinozaura przez innego gada.

Badania na krokodylem trwały bardzo długo. Wykonano między innym obrazowanie mikro-CT, które wykorzystuje promieniowane rentgenowskie neutronowe i synchrotronowe dla określenia tego, gdzie w skamieniałości znajdowały się kości. Zeskanowany okaz był poddany obróbce cyfrowej, która trwała 10 miesięcy.

Jak się okazało, skamieniałość krokodyla zachowała się aż w 35 proc. Szkielet Confractosuchus sauroktonos obejmuje czaszkę z zębami oraz część szkieletu szyjnego zwierzęcia. Oceniono, że krokodyl w chwili śmierci liczył 2,5 metra długości.

Na podstawie zeskanowanych kości ornitopoda znajdującego się w skamieniałych trzewiach krokodyla stwierdzono, że był on małym osobnikiem o wadze maksymalnie 1,7 kilograma. Większy drapieżnik najpewniej zaraz przez zjedzeniem dinozaura go zabił i zmiażdżył. Jedna z kości ornitopoda była złamana na pół, a na innych były ślady zębów - są to dowody na to, że krokodyl swoją ofiarę najpierw przeżuł przed połknięciem.

Odkrycie tego typu skamieniałości daje kompletnie nowe światło do zwyczaje zwierząt zamieszkujących naszą planetę przed milionami lat.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas