Kwas karnozowy z rozmarynu chroni przed COVID-19
Naukowcy ze Scripps Research znaleźli dowody wskazujące na to, że związek chemiczny obecny w rozmarynie mogą być skuteczną bronią przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Dotyczy to wszystkich wariantów koronawirusa wywołującego COVID-19, także Omikrona.
Eksperymenty opisane na początku stycznia w czasopiśmie "Antioxidants", skupiają się wokół kwasu karnozowego, który może blokować interakcję między białkiem S SARS-CoV-2 a białkiem receptorowym ACE2, które to wirus wykorzystuje do wdarcia się do organizmu człowieka. Odkryto również, że kwas karnozowy wykazuje działanie hamujące szlaku zapalnego, który jest aktywny podczas ciężkiej postaci COVID-19, ale również i innych chorób, np. Alzheimera.
- Uważamy, że kwas karnozowy, lub jakaś zoptymalizowana pochodna, jest warta zbadania jako potencjalnie tania, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia COVID-19 i niektórych innych zaburzeń związanych z chorobami zapalnymi - powiedział prof. Stuart Lipton ze Scripps Research.
COVID-19 i niesamowite działanie kwasu karnozowego
Zespół Liptona wykazał w 2016 r., że kwas karnozowy aktywuje przeciwzapalną kaskadę sygnałową nazwaną szlakiem Nrf2. Naukowcy znaleźli dowody na to, że związek ten zmniejsza objawy typowe dla choroby Alzheimera w mysich modelach.
Kwas karnozowy wykazuje niezwykłe właściwości przeciwwirusowe, mimo że jest bezpiecznym i stosunkowo niereaktywnym związkiem (w organizmie jest szybko przekształcany do aktywnej formy). Uczeni podejrzewają, że kwas karnozowy może modyfikować receptor ACE2 w taki sposób, że wirus go nie rozpoznaje i nie może się łączyć.
Rozmaryn od lat jest stosowany w lecznictwie. To właśnie w nim jest kwas karnozowy
Kwas karnozowy to związek występujący w rozmarynie, rośliny z rodziny jasnotowatych, która pochodzi z południowej Europy i obszaru środziemnomorskiego. Rozmaryn jest od wieków stosowany jako przyprawa oraz w lecznictwie. Wodny wyciąg z rozmarynu i tymianku w przeszłości regularnie był stosowany jako środek odmładzający i odświeżający cerę. To cenna broń w kontekście walki z pandemią COVID-19, gdyż rozprzestrzeniający się wariant Omikron, a dokładniej podwariant BA.2, coraz częściej wykazuje łagodne, grypopodobne objawy choroby typu zmęczenie, bóle głowy, katar i kaszel.