Reklama

Lekarstwo, które pokona każdy ból

Badacze z Uniwersytetu Indiana zapowiadają ulgę w bólu. Odkryli białko, które może pomóc w szczególnie ciężkich przypadkach.

Jak pisze czasopismo "Nature Medicine", ulgę poczują przede wszystkim osoby odczuwających chroniczny ból. Są jednak szanse, że nowa metoda będzie mogła być stosowana jako środek przeciwbólowy w nagłych przypadkach.

Uzależniające opiaty

W tej chwili medycyna próbuje pomagać osobom cierpiącym na chroniczny ból między innymi przy pomocy uzależniających opiatów albo toksyn. Mogą one wywoływać wiele efektów ubocznych, choćby zaburzenia koordynacji ruchu, kłopoty z pamięcią, czy depresję.

Naukowcy z Indiana University School of Medicine ogłosili właśnie, że silne działanie przeciwbólowe ma białko CBD3, które u myszy zaburza sygnały bólowe przekazywane przez kanały jonów wapnia błony komórek nerwowych.

Reklama

Działanie znieczulające

Co ważne, zastosowanie CBD3 nie prowadzi do pełnej blokady transportu jonów wapnia, użycie tego białka nie zakłóca więc innych ważnych dla organizmu mechanizmów.

CBD3 jest częścią białka CRMP-2, o którym wiedziano, że przyłącza się do białek kanału jonowego i może modyfikować transport jonów wapnia. Odkrycie, że samo CBD3 może mieć działanie znieczulające ma istotne znaczenie z punktu widzenia ewentualnej produkcji leku. Mniejszą cząsteczkę znacznie łatwiej syntetyzować w warunkach laboratoryjnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy