Lekarze apelują: Nie siedź na toalecie dłużej niż 5-10 min

Podczas wizyt w toalecie często sięgamy po telefon, książkę czy gazetę, aby umilić sobie spędzany tam czas. I choć wydaje się to zupełnie nieszkodliwe, lekarze mają na ten temat inne zdanie. Ostrzegają, że zbyt długi czas spędzony w toalecie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i polecają, by nie przekraczał on 5-10 minut.

Podczas wizyt w toalecie często sięgamy po telefon, książkę czy gazetę, aby umilić sobie spędzany tam czas. I choć wydaje się to zupełnie nieszkodliwe, lekarze mają na ten temat inne zdanie. Ostrzegają, że zbyt długi czas spędzony w toalecie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i polecają, by nie przekraczał on 5-10 minut.
Długie siedzenie na toalecie jest niezdrowe. Max to 5-10 min /123RF/PICSEL

Jak zauważa dr Lai Xue, chirurg kolorektalny z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas, długotrwałe siedzenie na toalecie może zwiększać ryzyko hemoroidów i osłabienia mięśni miednicy. Podobnego zdania jest dr Farah Monzur, specjalistka ze Stony Brook Medicine w Nowym Jorku, która dodaje, że na toalecie nie powinniśmy spędzać więcej niż 5-10 minut. Ale dlaczego zbyt długie siedzenie na WC może być niezdrowe? 

Co się dzieje, gdy siedzimy zbyt długo?

Przyczyną problemów zdrowotnych jest... grawitacja. Siedzenie na sedesie powoduje, że pośladki są ściśnięte, a odbyt znajduje się w niższej pozycji niż podczas "normalnego" siedzenia, np. na kanapie, co prowadzi do zwiększonego nacisku na naczynia krwionośne dolnej części odbytnicy. To zjawisko może prowadzić do ich powiększenia i obrzęku, co zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów, a do tego zmusza organizm do cięższej pracy, aby pompować krew z powrotem do serca. 

Reklama

Długotrwałe siedzenie na toalecie, połączone z forsownym parciem, również zwiększa ryzyko rozwoju hemoroidów. Podczas przewijania mediów społecznościowych czy przeglądania internetu, łatwo zapomnieć o czasie, co może prowadzić do nadmiernego wysiłku przy próbach wypróżnienia. 

Jak unikać długiego siedzenia na toalecie?

Oprócz hemoroidów, długotrwałe siedzenie na sedesie może prowadzić do prolapsu odbytnicy, czyli jej wypadania, a do tego zmniejsza siłę mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za prawidłowe przeprowadzanie wypróżnienia. Dr Xue wyjaśnia, że mięśnie te współpracują z resztą ciała, aby zapewnić sprawne oddawanie stolca. Jednak ciągły nacisk grawitacyjny na te mięśnie, związany z długotrwałym siedzeniem, może prowadzić do ich osłabienia.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych związanych z nadmiernym czasem spędzonym na sedesie, eksperci zalecają unikanie rozpraszaczy takich jak telefony, książki czy gazety w łazience. Dr Monzur radzi, by nie podchodzić do wizyty w toalecie z nastawieniem, że będziemy tam spędzać dłuższą chwilę. 

A jeśli zmagamy się z problemami przy wypróżnianiu, dr Xue sugeruje, by po 10 minutach wstać i trochę pochodzić, bo ruch może pomóc pobudzić mięśnie jelit, a tym samym ułatwić wypróżnienie. Należy również pamiętać o nawodnieniu i spożywaniu produktów bogatych w błonnik, które poprawiają regularność wypróżnień i zapobiegają napinaniu się podczas próby oddania stolca.

Długie wizyty na toalecie a rak jelita grubego

W niektórych przypadkach długie przebywanie na toalecie może być również sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych. Trudności z wypróżnianiem mogą być objawem problemów żołądkowo-jelitowych, jak zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Ponadto, utrzymująca się konstypacja i potrzeba długiego siedzenia na toalecie mogą być także objawami raka jelita grubego.

A że coraz więcej młodszych osób zmaga się z problemami jelitowymi, które mogą prowadzić do rozwoju raka jelita grubego (w ostatnich latach rośnie liczba przypadków raka jelita grubego wśród osób poniżej 55. roku życia), to należy zwrócić na ten problem szczególną uwagę.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: toaleta | odbyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy