Lirydy i Eta Akwarydy. Przygotuj się na deszcz spadających gwiazd

Lirydy i Eta Akwarydy to dwa deszcze meteorów, które pojawią się na niebie w tym miesiącu. Będzie je można podziwiać w drugiej połowie kwietnia. Jeden z nich to pozostałości po słynnej komecie Halleya. W trakcie jego szczytu, który przypada na początek maja, na niebie może pojawić się nawet do 50 spadających gwiazd na godzinę.

Lirydy i Eta Akwarydy. W kwietniu dwa roje meteorów.
Lirydy i Eta Akwarydy. W kwietniu dwa roje meteorów.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jeśli zatęskniliśmy za deszczami meteorów, to mamy dobre wieści. Kwiecień pod tym względem będzie rozpieszczał, bo czeka nas nie jedno, a dwa takie zjawiska na nocnym niebie. W drugiej połowie miesiąca przypada szczyt roju Lirydy, a nieco później Eta Akwarydy.

Deszcz meteorów Lirydy. Kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Lirydy to rój meteorów, który jest związany z kometą Thatchera (C/1861 G1) i jest pierwszym pojawiającym się w starożytnych zapiskach. Jego aktywność przypada w okresie 15-28 kwietnia. Natomiast szczyt w 2025 r. nastąpi 22 kwietnia i wtedy na niebie można będzie obserwować do około 18 spadających gwiazd na godzinę.

Deszcz meteorów najlepiej wypatrywać w ciemnych godzinach nocnych po zachodzie Słońca. Warto dodać, że rój jest szybki i fragmenty po komecie Thatchera poruszają się z prędkością nawet 49 km/s, czyli aż 176 tys. km/h. W celu obserwacji wzrok należy skierować w okolice gwiazdy Wega, czyli piątej najjaśniejszej na naszym niebie.

Eta Ekwarydy to rój meteorów po komecie Halleya

Drugi rój meteorów, którego aktywność rozpocznie się w tym miesiącu, to Eta Akwarydy, którego nazwa wywodzi się gwiazdy Eta Aquarii w gwiazdozbiorze Wodnika. Towarzyszące mu spadające gwiazdy można obserwować od 19 kwietnia aż do 28 maja. Jego szczyt w tym roku przypada 6 maja i wtedy można liczyć na najbardziej intensywne zjawiska.

W szczycie deszczu meteorów Eta Akwarydy można zobaczyć nawet 60 spadających gwiazd co godzinę. Osiągają one prędkość do około 66 km/s. Warto dodać, że rój jest pozostałością po słynnej komecie Halleya (1P/Halley), która okrąża Słońce co około 76 lat.

Innym rojem meteorów będącym pozostałością po komecie Halleya są Orionidy, które można obserwować w październiku. Dodatkową atrakcją deszczu Eta Akwarydy jest to, że potrafi on pozostawiać po sobie na niebie bardzo długie smugi. W ramach ciekawostki warto dodać, że w zeszłym roku prognozowano najsilniejszy jego szczyt w ciągu 100 lat.

Deszcze meteorów, które nazywa się spadającymi gwiazdami, powstają w momencie, gdy Ziemia przez pozostałości po kosmicznych obiektach i te następnie spalają się w jej atmosferze.

Jowita Michalska: AI zamiast przyjaciela. Duży światowy biznesINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?