Mars nadawał się do życia. Jeszcze całkiem niedawno

Dziś jest to zimna i sucha planeta bez ochronnego pola magnetycznego, ale miliardy lat temu Mars mógł być bardziej przyjazny dla życia. Nowe badanie sugeruje, że taki stan trwał nawet do ok. 3,9 mld lat temu, czyli znacznie dłużej, niż dotąd sądziliśmy.

Mars miał ochronne pole magnetyczne. Mógł nadawać się do zamieszkania i podtrzymywania życia
Mars miał ochronne pole magnetyczne. Mógł nadawać się do zamieszkania i podtrzymywania życiaAlexAntropov86Pixabay.com

Mars mógł kiedyś mieć warunki sprzyjające życiu, bo jak odkryli badacze z Laboratorium Paleomagnetyki Uniwersytetu Harvarda, jeszcze ok. 3,9 mld lat temu cieszył się ochronnym polem magnetycznym. To dłużej, niż sądzono - wcześniejsze szacunki wskazywały na 4,1 mld lat, co sugeruje, że marsjańskie "dynamo" mogło przetrwać o setki milionów lat dłużej, zwiększając tym samym okres potencjalnej habitabilności Czerwonej Planety.

Pole magnetyczne Marsa i jego znaczenie dla życia

Pole magnetyczne chroni planety przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Mars, podobnie jak Ziemia, kiedyś posiadał to pole, które mogło utrzymywać warunki bardziej sprzyjające życiu. Badanie opublikowane w Nature Communications, prowadzone przez Sarah Steele, doktorantkę w Griffin Graduate School of Arts and Sciences, wskazuje, że marsjańskie trwało dłużej, niż wcześniej sądzono. Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, wspólnie z prof. Rogerem Fu przeprowadziła potrzebne symulacje komputerowe.

Wykorzystanie meteorytów i symulacji komputerowych w badaniach

Aby zbadać przeszłe pole magnetyczne Marsa, zespół analizował procesy chłodzenia i magnetyzacji marsjańskich kraterów uderzeniowych. Te słabo namagnesowane baseny były pierwotnie uznawane za dowód, że pole magnetyczne Czerwonej Planety zanikło wcześniej, lecz Steele i Fu zaproponowali alternatywne wyjaśnienie. Zamiast wczesnego zaniku pola, twierdzą, że kraterom mogły towarzyszyć tzw. zmiany polarności - zamiana miejsc biegunów północnego i południowego, co powodowało słabsze sygnały magnetyczne.

Na poparcie teorii naukowcy wykorzystali fragmenty meteorytu z Allan Hills (ALH 84001) oraz mikroskop kwantowy w laboratorium profesora Fu, który pozwolił na analizę różnych rodzajów magnetyzacji w próbce. Badania wykazały, że marsjańskie pole magnetyczne trwało dłużej, niż dotąd przypuszczano.

Nowe spojrzenie na historię habitabilności Marsa

Odkrycia te kwestionują wcześniejsze teorie o tym, kiedy Mars stał się planetą suchą i pozbawioną ochronnego pola. Steele podkreśla, że choć badanie wywraca do góry nogami wcześniejsze hipotezy, spotkało się z pozytywnym odbiorem w środowisku naukowym, otwartym na nowe interpretacje historii planet.

Próbujemy odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące tego, dlaczego wszystko wygląda, jak wygląda, a nawet dlaczego cały Układ Słoneczny jest taki, jaki jest
mówi Steele.

Pola magnetyczne planet są jednym z najlepszych narzędzi, które pozwalają badaczom na zgłębianie ich wczesnej historii i struktury wewnętrznej. Dzięki takim odkryciom możemy być coraz bliżej zrozumienia przeszłości Marsa oraz tego, czy miliardy lat temu istniały tam warunki sprzyjające życiu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Gamingowa transformacja
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas