Masz problem? Prześpij się z nim. Badania udowadniają, że to działa
Jak przekonuje psycholog Dan Denis z University of York, w często cytowanym powiedzeniu noblisty Johna Steinbecka: "Problem trudny wieczorem zostaje rozwiązany rano, gdy komitet snu nad nim popracował", jest sama prawda. Nowe badanie pokazuje bowiem, że sen pomaga podejmować bardziej świadome i racjonalne decyzje - w jaki sposób?
Wygląda na to, że "przespanie się z problemem" nie jest wcale miejską legendą, ale zaleceniem jak najbardziej zgodnym z ustaleniami współczesnej nauki, co pokazuje badanie przeprowadzone przez naukowców amerykańskiego Duke University. Badacze poprosili jego uczestników o udział w grze typu "garażowa wyprzedaż", czyli przeglądanie wirtualnych pudełek z niechcianymi przedmiotami.
Większość z nich nie była wiele warta, ale kilka specjalnych obiektów miało większą wartość. Po przeszukaniu kilku pudełek uczestnicy mieli wybrać swoje ulubione, a za wybór dostawali nagrodę pieniężną odpowiadającą wartości przedmiotów w wybranym pudełku. Gdy uczestnicy musieli zdecydować od razu, zazwyczaj oceniali pudełka na podstawie pierwszych kilku przedmiotów, nie uwzględniając pełnej zawartości. Mówiąc krótko, oceniali pudełka na podstawie kilku pierwszych informacji, ignorując resztę zawartości.
Kiedy jednak uczestnicy mogli się przespać przed podjęciem decyzji, ich wybory były bardziej racjonalne, a pozycja wartościowych przedmiotów nie wpływała na ich decyzję. Jak wyjaśnia psycholog Dan Denis w swojej nowej publikacji na łamach The Conversation, w 2019 roku przeprowadzono zaś jeszcze ciekawsze badanie, w którym wykazano, że podpowiedzi dźwiękowe powiązane z nierozwiązanym problemem, podawane naszemu mózgowi podczas snu, pomagają w rozwiązaniu problemu następnego dnia!